Novinky

Dron už není jen drahá hračka. Nákladní autonomní letadla mění tvář logistiky

Drony pomalu, ale jistě mění tvář dopravy. Nejviditelněji jde tyto pokroky vidět při doručování balíčků. Některé společnosti už totiž kurýra s dodávkou vyměnily za drony. Autonomní létající stroje ale našly své uplatnění například i ve zdravotnictví. Své by o tom mohli vyprávět ve Rwandě. Malá africká země totiž zprovoznila fascinující systém, který prostřednictvím dronů dopravuje krev do nemocnic napříč celou zemí.  Vzdušný transport krve je v zemi s nedostatečnou pozemní infrastrukturou mnohem rychlejší a tak reálně zachraňuje životy. Drony však zvládnou přepravu i mnohem větších zásilek. 

Aktuálně totiž několik společností testuje takzvané nákladní drony, které se velikostně vyrovnají klasickému letadlu. Cargo dron má potenciál velmi výrazně proměnit dnešní svět logistiky. Nabízí totiž levnější, efektivnější a ekologičtější alternativu k dnes užívaným formám přepravy. Nákladní drony mohou být navíc uzpůsobeny vertikálnímu vzletu a přistávání. Na nákladních dronech už dnes pracuje množství společností. 

Umělá inteligence, živá města a reálné satelitní podklady. Legenda Microsoft Fligt Simulator je zpět

 

Jednou z nich je i americký Boeing, který pracuje na dronu s osmi rotory, který bude schopen pojmout až 220 kilogramů nákladu. Závodu o vývoj nejlepšího nákladního dronu se však účastní i mnohem menší společnosti. Jednou z nich je například kalifornský startup Sabrewing, jejíž dron by měl být schopen vyvinout rychlost až 200 kilometrů za hodinu a dosáhnout letové výšky téměř 7 kilometrů. Společnost Elroy Air zase doufá, že její drony budou využívaný ve zdravotnictví a při humanitární pomoci během přírodních katastrof. 

Odměna za úspěšný vývoj nákladního dronu přitom může být více než štědrá. Americká banka Morgan Stanley totiž předpokládá, že autonomní létající stroje vytvoří do roku 2040 odvětví o celkové hodnotě 1,5 bilionů dolarů. Kromě dronů určených pro doručování zásilek nebo přepravu nákladu mezi sklady se bude jednat také například o vzdušné taxíky. 

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Všechny tyto a podobné reportáže vytvářejí dojem, že se to již děje, nebo to bude nejpozději za rok. Zatím se jedná pouze o pokusy, ani náhodou se nikde nezavádí třeba jen zkušební provoz. U poštovních dronů ( kromě ceny, pořizovacích nákladů, licencí na vzdušný provoz, odpovědnosti za havárie a zranění, … ), jde také o to, že se musí zásilka potvrdit a převzít. Nevím, tedy jak. A také se bude zcela jistě objevovat vandalství, hackerské útoky, stížnosti obyvatel na přelety přes jejich domy, ….
    Vytvoření pracovních příležitostí bude příjemné, ale jen za předpokladu, že si to daná země vyrobí doma na svém území. Pokud to nakoupí někde v Číně, je to ten nejhorší způsob investice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button