Novinky

Nový milník v letecké dopravě? NASA uskutečnila první bezpilotní let za běžného provozu

Bezpilotní drony jsou mezi běžnými uživateli v posledních letech čím dál oblíbenější. Může za to především jejich cenová dostupnost a relativně bezpečný provoz. Dnes se ale nebudeme bavit o lecjakém dronu, který startuje odněkud ze zahrady. NASA totiž vyvinula plnohodnotné letadlo, které oproti dosavadním zvyklostem, nepotřebuje žádnou posádku. Tedy, kromě té pozemní.

Skupinka inženýrů z Armostrongova leteckého výzkumného střediska sleduje počínání Ikhana

Ikhana, jak se nový bezpilotní letoun nazývá, si svůj první testovací let odbyl před pár dny, když odstartoval z Edwardsovy letecké základny v Kalifornii. Během krátkého letu provedl několik testovacích manévrů a poté vystoupal až do výšky 6100 metrů. Nakonec, za bedlivého dohledu inženýrů z Armstrongova leteckého výzkumného střediska, bezpečně dosedl zpátky na zem. To všechno za plného leteckého provozu a bez jediné chybičky. Letadlo je samozřejmě, kromě pozemních pilotů, hlídáno také nejmodernějšími senzory. Ty, podobně jako na levnějších dronech, hlídají například výšku nebo dokáží zabránit střetu s dalšími letouny.

Tenhle drobek je předzvěstí budoucího bezpilotního létání

A k čemu vlastně potřebujeme letadla ovládaná ze země? Bezpilotní drony se budou hodit například při rozsáhlých požárech nebo dlouho trvajících pátracích akcích. Zkrátka všude tam, kde je dosavadní posádka přímo ohrožena na životě vlivem nebezpečného prostředí, či možné ztráty koncentrace. „Tento let tak posouvá Spojené státy zase o krok blíže k zavedení bezpilotních letounů do běžného provozu,“ uvádí NASA, která svým výrokem utvrzuje, že doba bezpilotních letadel se zřejmě pomalu a jistě blíží.

Dočkáme se letadel bez oken? Emirates je chtějí nahradit obrazovkami

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button