Novinky

Dočkáme se letadel bez oken? Emirates je chtějí nahradit obrazovkami

Dokážete si představit letadlo zcela bez oken? Arabská letecká společnost Emitares ano. A i když může tento nápad znít jako noční můra byť i lehkých klaustrofobiků, jedná se o zcela revoluční nápad, jak posunout limity létání. Místo oken totiž v Emitares plánují osazení nové generace svých letadel obrazovkami, které budou venkovní obraz přenášet pomocí kamer. V podstatě se tak jedná o zapojení virtuální reality. Od nasazení virtuálních oken si Emitares slibují snížení hmotnosti letadel, což se projeví v nižší spotřebě paliva a vyšší rychlosti letu.

Kromě toho bude trup bez oken také mnohem pevnější. To by aerolince umožnilo let ve vyšší letové hladině nebo větší natlakování kabiny pro lepší pohodlí cestujících. Generální ředitel Emiretaes Tim Clark pro web americké televize CNN sdělil, že umělý obraz je vlastně ještě lepší než reálný výhled z okna. Zatím dostanou virtuální okna jen sedačky v první třídě nejnovějších Boeingů 777-300ER, které společnost momentálně přebírá. Zatím jsou virtuálními okny vybavena jen místa orientovaná do uličky. Do budoucna však Emirates počítají v umělými okny ve všech třídách.

Letadlo bez oken ovšem u některých odborníků vzbuzuje také obavy. Jde zejména o bezpečnost. Okna totiž hrají nezastupitelnou roli při evakuaci letadla, kdy posádka musí vizuálně zkontrolovat, zda je v daném prostředí evakuace bezpečná. Například v případě požáru by obrazovky nahrazující okna mohly velmi rychle vypovědět službu a tím posádce značně ztížit evakuaci. Mohou také nastat případy, kdy cestující může ven z havarovaného letadla uniknout právě oknem. Nutno ovšem říci, že Evropský agentura pro bezpečnost letectví problém žádný zásadní problém s letadly bez oken neshledala a tak jejich masivnímu nasazení nic nebrání.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button