Novinky

Apple koupil nadějný startup zabývající se podrobnou analýzou fotografií. Co ale naše soukromí?

Nákupy malých společností se kalifornský výrobce nikdy příliš nechlubí. Přesto se redaktorům z amerického technologického deníku TechCrunch minulý týden podařilo zjistit, že Apple získal startup malé firmy Regaind. Regaind pracuje na prostředí pro počítačové vizualizace a její vývojáři nyní přišli se zásadní novinkou, která může ovlivnit budoucnost vnímání fotografie jako takové.

Algoritmus důkladně analyzuje čtyři základní proměnné každé pořízené fotografie

Nový software se totiž zabývá rozpoznáváním a pochopením fotografií na základě jejich obsahu. Nejspíš si teď říkáte, že tohle už Apple přeci představil pár let nazpět. V podstatě máte pravdu. Nativní aplikace „Fotky“ skutečně dokáže vyhledat požadované fotografie pomocí jednoduchých slov jako například slunce nebo pes. Programátoři z Regaind jsou ale mnohem dále. Jejich algoritmus dokáže uživatele informovat o technických a estetických hodnotách vyfocených snímků nebo provést automatický výběr nejlepších fotografií vytvořených pomocí sériového snímání. Stejně tak by se s tímto softwarem daly mazat podobné fotografie, čímž by se značně ušetřilo drahocenné místo v iPhonu.

Program zvládne i analýzu našich obličejů. Společně s novým Face ID může jít o nový směr Applu. Zůstane ale naše soukromí stále ještě soukromé?

Tou nejzajímavější části francouzského programu je ale možnost analýzy obličeje, podle které dokáže určit pohlaví, věk nebo emoce. Je jasné, že kalifornský gigant nekoupil tento startup náhodou. Spolu s Face ID, jež se objeví v iPhonu X se totiž může jednat o zcela nový směr, kterým se Apple vydá. Budoucnost je tak zcela otevřená. Jen doufejme, že nebude otevřená až přespříliš a naše soukromí zůstane v rámci rozumných mezích zachováno. Pomoci by tomu mělo především ukládání našich biometrických dat jen do samotného přístroje, na které Apple poukazuje už od dob iPhonu 5s. Žadná vzdálená manipulace s těmito daty by tak neměla být možná.

Fotoaparát iPhonu X: Brána pro rozšířenou realitu i prostor pro legrácky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Přímým důsledkem nadměrného používání mobilních zařízení budou zřejmě problémy s pravopisem.
    Cituji:
    Stejně tak by se s tímto softwarem dali (!!! zde by asi mělo být “daly”) mazat podobné fotografie, čímž by se značně ušetřilo drahocenné místo v iPhonu.

    Drahocenné místo v iphonu obsazuje ponejvíce Apple Inc. sám instalací nepotřebného balastu a ve finále, místo by nebylo tak drahocenné, kdyby se Apple otevřel podpoře něčeho natolik rozšířeného a normálního, jako je paměťová karta. Ale to by musel Apple oželet tisíce za pár gigabajtů paměti flash stejné kvality jako je na paměťové kartě za pár set korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button