Tipy a triky

Jak odemknout iPhone s Face ID i během nošení slunečních brýlí?

Venku již začaly horké slunečné dny, a proto spousta z nás nosí sluneční brýle, které chrání oči před škodlivým UV zářením. Tento fakt však s sebou přináší i jeden zásadní problém týkající se  Face ID. Pokud totiž budete chtít svůj iPhone odemknout a přitom mít nasazené brýle s polarizačními skly, s nejvyšší pravděpodobností nepochodíte. Jak to tedy vyřešit?

foto: Pixabay (autor: unknown)

Při vývoji se Apple snažil vyvinout Face ID tak, aby bylo co nejvíce bezpečné a zabránilo neautorizovanému přístupu do vašeho telefonu. Proto do něj implementoval také funkci, aby při každém odemykání byla vyžadována vaše pozornost. Díky tomu se poté nemusíte bát, že někdo vaše zařízení odemkne v době, když například spíte. Pokud však máte sluneční brýle, přes které nejsou vidět vaše oči, tak nastává problém. iPhone totiž jednoduše nemůže zkontrolovat, zda se na něj díváte či nikoliv, a proto váš telefon nemusí odemknout. 

foto: unsplash (autor: Malte Helmhold)

Jestli však opravdu potřebujete iPhone v brýlích odemykat, tak se dá tento problém jednoduše vyřešit. Stačí jít do Nastavení, zvolit sekci Face ID a kód, zadat svoje heslo k telefonu a následně odškrtnout položku „Vyžadovat pro Face ID.“ Jakmile navíc tuto funkci vypnete, tak se Face ID zrychlí, jelikož nyní nepotřebuje ověřovat tolik parametrů.

Deaktivaci této funkce byste si ale měli dobře rozmyslet, jelikož tímto krokem výrazně snížíte zabezpečení vašeho iPhonu. Právě ve spánku je potom možné, že někdo odemkne váš telefon pouhým namířením True Depth kamery na váš obličej. Tento fakt platí též i pro extrémní situace, kdy stačí útočníkovi pouze umístit telefon před vaši tvář.

Pokud by vás však kdokoliv nutil svůj iPhone odemknout, tak pro tento případ existuje jednoduchý trik, kdy stačí pouze podržet tlačítko pro zapnutí a zvýšení nebo snížení hlasitosti po dobu 3 vteřin. Poté se zobrazí nabídka pro vypnutí telefonu a zavolání SOS, přičemž na pozadí se navíc vypnou všechna biometrická ověřování, takže ani Face ID či Touch ID nebude možno použít pro následující odemčení a bude vyžadován výhradně kód. Heslo se v takových případech stává těžším na prolomení a je tím pádem menší pravděpodobnost, že se útočník do vašeho telefonu dostane. Toto je samozřejmě extrémní případ, do kterého se doufám většina z vás nikdy nedostane, ovšem někdy je dobré se zamyslet nad tím, jak moc jsou naše zařízení zabezpečená.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button