Tipy a trikyZačínáme s Macem

Základy Mac OS X díl první – Co je Mac OS X

Předchozím článkem jsme ukončili náš seriál Přecházíme na Mac, který vám má být nápomocem při rozhodování o přechodu na platformu Mac a věnuje se problematice s tím spojené. Ovšem, tím vše nekončí, dnešním článkem spouštíme další seriál, navazující, pod názvem Základy Mac OS X.

O čem bude tento seriál pojednávat je patrné již z jeho názvu. Seznámíme se se základními rysy a vlastnostmi systému Mac OS X, který je skutečně odlišný od vašeho současného operačního systému Windows. Jak sami zjistíte, Mac OS X (Lion) je skutečně nejmodernější operační systém, který je tu pro vás a soustředí se jen na vaši práci, nezatěžuje vás zbytečnostmi a výborně si rozumí s dodaným hardwarem, pro který byl vyvinut. Ale to už předbíhám, pojďme na to pekně popořadě.

Díl první – Co je Mac OS X

Mac OS X je v první řadě operační systém (OS) pro počítače Apple Macintosh (Mac), který spravuje samotný jablečný počítač, vše co je v něm uložené (soubory, aplikace a pod.) a vše co je k němu připojené (tiskárny, monitory a pod.) Operační systém určuje jak bude počítač pracovat a jak bude tato činnost prezentována uživateli.

Mac OS X je založen na UNIXu vycházejícím z OPENSTEPu, který byl vyvynut z NeXTSTEPu. Jde vám z toho hlava kolem? NeXTSTEP byl operačním systémem pro počítače značky NeXT, kterou založil Steve Jobs po svém nuceném odchodu ze společnosti Apple v roce 1985. OPENSTEP byl později při Jobsově návratu do Applu v roce 1997 vyvinut z, na svou dobu, nadčasového operačního systému NeXTSTEP, aby se tak stal součástí operačního systému Mac OS X. Všechny současné počítače Macintosh využívají právě tento systém. Mac OS X nabízí výkonné a bezpečné UNIXové jádro, které je schopno provozovat velkou sbírku softwaru za použití grafického uživatelského rozhraní (GUI – graphical user interface), které se nazývá Aqua. Kromě toho též Mac OS X umožňuje svému uživateli využít možností open-source (otevřeného softwaru – technické dostupnosti kódu) UNIXu.

Existují dva druhy operačního systému Mac OS X: Mac OS X a Mac OS X Server

Mac OS X

Mac OS X je určen pro použití na osobních počítačích a je verzí, která je předinstalována na všech počítačích Mac, které nejsou serverovou variantou. Například v prodejnách s počítači Apple (Apple Store či Apple Premium Reseller) jsou všechny Macy opatřeny právě touto verzí operačního systému, neboť se jedná o systém, který bude užíván většinou uživatelů. V případě počítače MacPro vám bude při jeho koupi nabídnuta možnost přechodu na Mac OS X Server.

Mac OS X Server

Mac OS X Server je serverový operační systém, který vychází z předchozí verze a dodává další funkce jako jsou například File and Print, poštovní služby, Webhosting, QuickTime Streaming, instalace Netboot a sítě a mnoho dalších. Tento operační systém    je zejména využíván v podnikových sítíc a pod.

Vydané verze Mac OS X 

  • Mac OS X 10.0.x “Cheetah” – 24.března 2001
  • Mac OS X 10.1.x “Puma” – 25.září 2001
  • Mac OS X 10.2.x “Jaguar” – 24.srpen 2002
  • Mac OS X 10.3.x “Panther” – 24.říjen 2003
  • Mac OS X 10.4.x “Tiger” – 29.dubna 2005
  • Mac OS X 10.5.x “Leopard” – 26.říjen 2007
  • Mac OS X 10.6.x “Snow Leopard” – 28.srpen 2009
  • Mac OS X 10.7 “Lion” – 20. července 2011

Aktualizace Mac OS X

Společnost Apple pravidelně vydává aktualizace pro právě aktuální verzi Mac OS X. Zpravidla tyto aktualizace přináší opravy, úpravy samotného systému a jeho bezpečnosti. Například současná verze Mac OS X 10.7 Lion se dočkala od svého vydání v červenci 2011 již čtvrtého aktualizačního balíčku s označením 10.7.4.

Darwin

Darwin je open-source unixové jádro, které využívá operační systém OS X a skládá se ze dvou hlavních složek: Mach 3,0 a BSD – Berkeley Software Distribution (FreeBSD). Darwin využívá nástavbu v podobě již zmíněného grafického rozhraní Aqua.

Mach

Microkernel Mach, původně vyvinutý na Carnegie Mellon University, slouží ke správě paměti, úkolů a procesů.

Aqua

Grafické rozhraní Aqua je jakousi nástavbou operačního systému a jeho jádra, která přenáší veškerou činnost operačního systému do srozumitelného a přehledného stavu. Většina uživatelů bude svou práci s Mac OS X vykonávat právě prostřednictvím rozhraní Aqua, ovšem těm co hledají rozšířené a skryté možnosti Mac OS X poslouží aplikace Terminál prostřednictvím příkazového řádku.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button