NovinkyTipy a trikyZačínáme s Macem

Základy Mac OS X díl druhý – Používání Mac OS X

Mac OS X je jedním z nejmodernějších, nejbezpečnějších a nejstabilnějších operačních systémů na trhu. Jeho jádro systému se opírá o Darwina, na základě UNIXU, který pracuje v zákulisí.

Dvě rozhraní

Mac OS X má dvě rozhraní, krásné a intuitivní Aqua grafické uživatelské rozhraní (GUI) a příkazový řádek. Ovšem většina uživatelů zůstane v rozhraní Aqua, příkazový řádek, umožňující přístup ke skrytým funkcím a UNIXovému jádru, využijí jen pokročilí uživatelé jakými jsou například správci systémů či uživatelé vytvářející skripty, měnící konfiguraci systému, plnící nejrůznější úkoly a pod. Příkazový řádek se tak stává velmi mocnou zbraní při plnění úkolů v Mac OS X.

Moderní a elegantní rozhraní Aqua implementuje intuitivní a jednoduché použití počítače, které se tak stává příjemným zážitkem a nikoliv nervydrásající činností. Aqua bude velmi komfortní pro uživatele přecházející z platformy Windows, neboť je vzhledově podobné operačnímu systému Windows. Ovšem Mac OS X jde dál, velmi dál.

Klávesnice a myš

Existuje mnoho způsobů, jak provádět akce v Mac OS X. Jedním je použití klávesnice, druhým použití myši a dalším například Trackpad. Všechny tyto zařízení vám umožní provádět jednoduché, ovšem zato velmi pokročilé akce.

Buďte trpěliví a nenechte se odradit

Při prvním spuštění Mac OS X se můžete cítit lehce zmatení či frustrovaní, stejně tak jako jsem se cítil já, když jsem poprvé přesedlal na jablečný kočičí systém. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že s každým dnem jsem se začal cítit pohodlněji a sebejistěji a objevoval jsem přednosti Mac OS X. Z dnešního pohledu musím říci, že přechod z Windows na Mac byl tím nejlepším a nejužitnějším co mě v počítačovém světě potkalo.

Postupem času se naučíte rozumět a plně ocenit Mac OS X. Naše současné i budoucí seriály se budou snažit být nápomocni při vašem přechodu z Windows na platformu Mac.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button