Novinky

Segway-Ninebot představil elektrokoloběžku, která se sama odveze k dobíjecí stanici

Společnost Segway-Ninebot představila elektrokoloběžku KickScooter T60 s částečně autonomním řízením

Čínský výrobce Segway Ninebot představil poloautonomní koloběžku, která se sama dokáže odvézt k nabíjecí stanici. Podle oficiálního vyjádření projevilo zájem o horkou novinku hned několik společností v čele s Uber a Lyft. Šéf Ninebotu, Gao Lufeng, vysvětlil, že model s názvem KickScooter T60 bude možné vzdáleně ovládat. Tato funkce by měla v praxi snížit náklady provozovatelů na údržbu a obecně zlepšit ekonomiku sdílení koloběžek.

Poskytovatelé služeb musí v současné době platit lidem za to, že na na konci dne svezou koloběžky z ulic a přes nos se postarají o dobití akumulátoru. Zákazníci ovšem odstavují koloběžky často v odlehlých částech měst, nebo je odstaví na nepříliš vhodném místě, kde mohou způsobit komplikace. Tyto problémy může potenciálně vyřešit uvedený model, který se umí sám dostat k dokovací stanici.

Tato funkce by mohla také zabránit vandalům, kteří koloběžky záměrně ničí. Pro provozovatele služeb tak jde o více než lákavou nabídku, za kterou si ovšem budou muset připlatit. KickScooter T60 přijde na zhruba 1 420 dolarů, což několikanásobek toho, co stojí obyčejné elektrokoloběžky.

Z deníčku elektromobilisty: první kilometry s vozítkem Xiaomi Ninebot Mini #1

Segway Ninebot plánuje v následujících týdnech zahájit testovací provoz, během něhož hodlá sbírat data z reálného provozu. S uvedením na trh se počítá v prvním čtvrtletí roku 2020.

Sdílené elektrokoloběžky provozuje v České republice také služba Lime, která operuje na území hlavního města. Společnost se přitom potýká se stejnými problémy, jako již zmínění konkurenti Uber a Lyft, kteří musí čelit nevoli ze strany místních obyvatelů, jimž vadí povalující se koloběžky na ulicích a místech, kde způsobují dopravní komplikace. Částečně autonomní provoz by mohl znamenat efektivní řešení, jak předejít aktuálně nejdiskutovanějším negativům. Je ovšem otázkou, jak se vyšší pořizovací náklady promítnou do koncových cen.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button