Novinky

Revoluce v elektromobilitě? V Indianě jsou blízko výstavby silnice z asfaltu, který bude dobíjet baterie

Někteří ji nadšeně vítají, jiným dost cuchá nervy. Zjevným faktem ale je, že elektromobilita se pomalu stává běžnou součástí každodenního světa. Automobilky hrané přísnými regulacemi a limity musí dělat maximum pro to, aby lidé měli o elektrická auta zájem. Největší bolestí současných elektromobilů jsou kromě ceny také baterie. Od pořízení vozidla na elektřinu odrazuje masy lidí dlouhé nabíjení, kratší dojezd či malá hustota dobíjecích stanic. Některé z těchto překážek se postupně daří překonávat, jiné naráží na technologické a fyzikální limity.

Foto: Tesla

Za oceánem však vzniká nápad, který stojí za pozornost. Dopravní úřad v americké Indianě totiž aktuálně testuje nový typ cementu, jež by jako součást asfaltu mohl dobíjet baterie elektromobilů. Podobný nápad není nový. Dosud však šlo o technologii, která by byla velmi neefektivní a finančně náročná. Nové postupy aktuálně testované v Indianě jsou však jiné. Autoři myšlenky totiž tvrdí, že cena speciálního asfaltu by nebyla vyšší než je dnes běžné. Na projektu se kromě lokálního dopravního úřadu podílí také Purdueova univerzita a německá společnost Magment.

Face ID se brzy rozšíří také do Maců a iPadů, budoucí iPhony dostanou výrazně vylepšenou verzi

Tajemstvím směsi pro dobíjení elektromobilů jsou zmagnetizované částice, které by byly součástí cementu. V rámci vývoje se počítá také s výstavbou čtvrt míle dlouhého testovacího úseku. Kromě doplnění energie pro běžnou Teslu, Porsche nebo Volkswagen e v plánu i dobíjením těžkých kamionů. V případě úspěchu experimentu na testovacím úseku chce stát Indiana začít co nejdříve s používáním speciální směsi v běžném provozu. Dobíjení elektromobilů přímo ze silnice by do kontroverzního odvětví automobilismu mohlo přinést zcela nový impuls. Podobných projektů bychom po světě nalezli více. Elektřina přímo z asfaltu se testuje také ve Velké Británii. Švédové to zase zkoušejí se speciální kolejí.

Zdroj
Engadget

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button