Novinky

Apple plánuje uvést vlastní elektromobil do roku 2028. V jedné věci se inspiruje Teslou

Je veřejným tajemstvím, že Apple pracuje na projektu (Titan) vlastního elektromobilu již od roku 2015. Za tu dobu došlo k četným zpoždění, opakovaným propouštěním, výměnám vedoucích pracovníků, a celkově se celý projekt potácí ode zdi ke zdi. Do jisté míry za to nejspíše mohly možná až příliš vznešené ambice, které operovaly s myšlenkou elektromobilu, který nebude mít volant. Z podstaty věci bylo ale okamžitě jasné, že taková vize nemá se současnými technologiemi a legislativou šanci na úspěch.

V čele projektu stojí Kevin Lynch, který vede specializovaný tým od roku 2021. Lynch se u vedení firmy upsal termínem uvedení vlastního elektromobilu do roku 2028. Alespoň tak to vyplývá z nedávné zprávy, kterou publikovala redakce webu Bloomberg.

Apple v tuto chvíli věnuje největší pozornost systému autonomního řízení, který vyvíjí již bezmála 10 let. Samozřejmě už nikdo v Applu nepočítá s tím, že by dokázali do roku 2028 přijít s vozem, který by se obešel bez volantu. Chystaný elektromobil i přesto nabídne určitou formu autonomního řízení, která bude v souladu s tím, co budou tou dobou nabízet konkurenční výrobci, jako je Tesla a další.

Foto: Vanarama

Apple Car dostane autopilota 3. úrovně

Apple automobil tedy bude vyžadovat, aby jeho řidič dával při jízdě pozor a byl připravený převzít řízení, pokud si to vyžádá aktuální situace. To znamená, že by mohlo jít o autopilota třetí úrovně. Ostatně v roce 2028 lze očekávat, že 3. level autonomie bude tou dobou už standardem napříč modely minimálně vyšší střední třídy.

Je však téměř jisté, že Apple bude následovat Teslu a pro svůj elektromobil bude pravidelně vydávat OTA aktualizace. Tímto stylem podpory lze očekávat, že vůz bude do budoucna vylepšován o další funkce, a to včetně systému autonomního řízení.

Agentura Bloomberg dále uvádí, že představenstvo společnosti Apple vyvíjelo v loňském roce nátlak na Tima Cooka, aby již předložil konkrétní plány související s vývojem elektromobilu. Údajně mělo jít o poměrně vyhrocenou situaci, kdy hrozilo, že pokud Cook nepřesvědčí nejužší vedení, projekt Titan bude (opět) deaktivován.

Důležité je také zmínit, že internetem kolují informace o tom, že ačkoli projekt dostal od vedení zelenou, uvnitř firmy panují pochybnosti, že Apple dokáže přijít se skutečně inovativním elektromobilem. Někteří zaměstnanci se mají k projektu stavět opravdu kriticky a celou záležitost vnímají jako zbytečné mrhání prostředky.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button