FinderNovinkyTipy a triky

Prohlédli jste si některé ikony podrobně? – poprvé

Dnešním článkem vám přinášíme kratičký miniseriál, který se bude v několika dílech podrobně věnovat ikonám v systému Mac OS X a jejich významu. Máme je na očích témeř každý den, vnímáme je jako samozřejmost a součást operačního systému, ovšem koho z vás napadlo prozkoumat jednotlivé ikony podrobně? Zajímá vás, co vlastně ony roztodivné obrázky zobrazují?

Ikona první – TextEdit

Ikona na první pohled zobrazuje psací pero, popsaný list papíru a podložku. Ovšem jaký význam má psaný text? Pojďme si jej neprve přeložit:

Drahá Kate, 

Zde jsou ti šílení. Ti co nezapadají. Rebelové. Buřiči. Kulaté kolíky ve čtvercových otvorech. Ti, kteří vidí věci jinak. Nemají rádi pravidla. A nemají žádnou úctu ke Status Quo. Můžete je citovat, můžete s nimi nesouhlasit, oslavovat je nebo očerňovat. Jen jednu věc nemůžete, nemůžete je ignorovat. Protože oni věci mění. 

Opatrujte se,

John Appleseed

Stále dumáte nad významem textu? Nic vám to neříká? Co takhle reklamní kampaň Think Different? Ano, jedná se o slogan provázející tuto kampaň. Tato konkrétní verze je verzí zkrácenou. Originální pokračovala takto:

Tlačí lidskou rasu kupředu. A zatímco někteří je vidí jako šílené, my vidíme génia. Protože jen lidé, kteří věří, že dokáží změnit svět, jsou ti, kteří ho změní.

Zbývá už jen pisatel textu. John Appleseed (vlastním jménem John Chapman, 26.9.1974 – 18.3.1845) byl americkým průkopníkem, misonářem a zahradníkem, který se zasloužil o rozšíření jablečných stromů ve velké části Ohia, Indiany a Illinois. Proč si jej v Apple vybrali je nad slunce jasné….

Ikona druhá – iCal

Tato ikona zastupuje aplikaci iCal, tedy kalendář. Na první pohled je jasné, že se jedná o trhací kalendář, ale zajímá vás jaké dva měsíce jsou na ikoně zobrazeny? Pokud ano, vězte, že se jedná o květen a červen 2012. To není vše, následuje další zajímavost, které si většina z vás jistě již všimla. Ikona iCal se v Docku a Launchpad mění každý den. V levé horní části se zobrazuje číslice odpovídající aktuálnímu měsíci a na bílé ploše je zobrazen aktuální den v měsíci.

 

Věříme, že se vám náš nový miniseriál zalíbil. V každém jeho díle se blíže seznámíme s dvojicí ikon provázející Mac OS X a iOS.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Tohle musím pochválit, tohle bude fakt zajímavá série. Například iCal používám opravdu jako ukazatel dne, protože je vidět okamžitě, kolikátého je (ano, samozřejmě mám čas a datum ještě nahoře v liště 🙂 ).

Back to top button