NovinkyZ historie Apple

Apple Think Different kampaň

Kampaň se skládala ze dvou hlavních částí, televizní reklamy a tiskové kampaně. Televizní reklama se skládala z černobílých záznamů významných historických osobností, včetně Alberta Einsteina, Boba Dylana, Martina Luthera Kinga, Richarda Bransona, Johna Lennona s Yoko Ono, Richarda Buckminstera Fullera, Thomase Alvy Edisona, Mahammada Aliho, Teda Turnera, Marie Callasové, Mahatmy Ghandi, Amelie Earthartové, Alfreda Hitchcocka, Marthy Grahamové, Jima Jensona, Franka Lloyda Wrighta a Pabla Picassa. Reklama končí záběrem na mladou dívku Shaan Sahotovou otevírající zavřené oči jako by před sebou viděla budoucnost. Apple Think Different kampaň bežela od roku 1997 až do roku 2002 kdy byla vystřídána kampaní Switch.

Text kampaně je vyprávěn americkým hercem Richardem Dreyfussem. Pověsti říkají, že Steve Jobs napsal originální text, ale pro tuto reklamu byl prý trochu pozměněn.

Originální text reklamy:

Here’s to the crazy ones. The misfits. The rebels. The troublemakers. The round pegs in the square holes. The ones who see things differently. They’re not fond of rules. And they have no respect for the status quo. You can quote them, disagree with them, glorify or vilify them. About the only thing you can’t do is ignore them. Because they change things. They push the human race forward. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Český překlad:

Zde jsou ti šílení. Ti co nezapadají. Rebelové. Buřiči. Kulaté kolíky ve čtvercových otvorech. Ti, kteří vidí věci jinak. Nemají rádi pravidla. A nemají žádnou úctu ke Status Quo. Můžete je citovat, můžete s nimi nesouhlasit, oslavovat je nebo očerňovat. Jen jednu věc nemůžete, nemůžete je ignorovat. Protože oni věci mění. Tlačí lidskou rasu kupředu. A zatímco někteří je vidí jako šílené, my vidíme génia. Protože jen lidé, kteří věří, že dokáží změnit svět, jsou ti, kteří ho změní.

Níže můžete vidět minutovou verzi této reklamy, ale také byla 30 vteřinová verze. Účinkuje v ní většina lidí jako v minutové verzi, ale reklama nekončí záběrem na mladou dívku, ale končím Jerrym Seinfeldem. Tato druhá verze byla vysílána pouze jednou, během posledního dílu seriálu Seinfeld.

[local /wp-content/uploads/2012/02/Think_Different.mov]

Tisková kampaň byla mnohem složitější než televizní reklama. Během let se na plakátech vystřídaly desítky osobností. Na konci bylo těžké rozeznat, které jsou originální a které ne. V galerii můžete najít 30 plakátů u kterých věřím, že byly použity v kampani. Po první kampani Apple zdarma rozeslal plakáty do amerických škol, aby byly pověšeny ve třídách. Na těchto plakátech byli mimo jinými Pablo Picasso, Jane Goodall a Ron Howard. Kompletní balíky těchto plakátů se v dnešní době prodávají za stovky dolarů.

Albert Einstein

V německu narozený švýcarsko-americký teoretický fyzik, filozof a spisovatel, který je všeobecně považován za jednoho z nejvlivnějších a nejznámějších vědců a intelektuálů všech dob. Je často považován za otce moderní fyziky.

Alfred Hitchcock

Anglický režisér a producent, který propagoval mnoho nových technik v hororových žánrech. Je dodnes považován za mistra napětí a hororu.

 

Amelia Earhart

Americká pilotka, která přeletěla jako první žena sama přes Atlantik a poté následovalo několik rekordních sólových dálkových letů ve Spojených státech. Byla první ženou, která obdržela čestné vyznamenání Distinguished Flying Cross.

 

Ansel Adams

Byl americký fotograf a ekolog, nejproslulejší svými černobílými snímky amerického západu.

 

Bill Bernbach

Byl legendární postava americké reklamy. Byl jedním ze tří zakladatelů společnosti Doyle Dane Bernbach (DDB) a režíroval reklamní kampaně jako třeba “Think Small” pro Volkswagen Beetle.

 

Bob Dylan

Americký zpěvák, skladatel a muzikant. Byl hlavní postavou populární hudby po skoro padesát let.

 

Buzz Aldrin

Jako druhý člověk v historii lidstva dne 20. července 1969 vstoupil na Měsíc, hned za svým velitelem Neilem Armstrongem.

 

Charlie Chaplin

Byl anglický komik a režisér v době němého filmu a stal se nejznámější filmovou hvězdou na světě před koncem první světové války.

 

Dalai Lama

Tenzin Gyatso je čtrnáctý a současný Dalajlama. Je praktikující člen školy tibetského buddhismu Gelug a je vlivný laureát Nobelovy ceny za mír. Je světově nejznámější buddhistický mnich a je vůdce tibetské exilové vlády v Indii.

 

Eleanor Roosevelt

Byla první dámou spojených států amerických v letech 1933 až 1945. Podporovala politiku svého manžela a stala se obhájkyní lidských práv.

 

Francis Ford Coppola

Je italsko-americký filmový režisér, producent a scénárista. Je nejvíce známý režírováním snímků Godfather a Apocalypse Now.

 

Flik the ant

Hlavní protagonista animovaného snímku Život brouka. Steve Jobs byl také CEO studia Pixar, tak možná právě proto zvolili tento obrázek.

 

Frank Capra

Byl americký režisér narozený na Sicílii. Režíroval nespočetně filmů v třicátých a čtyřicátých letech minulého století.

 

Jackie Robinson

Byl první africko-americký baseballový hráč moderního věku.

 

Jane Goodall

Je britská antropoložka a bioložka a posel míru OSN. Je známá pro její 45 leté studium šimpanzů, jejich sociálních a rodinných interakcí v parku Gombe Stream National Park v Tanzánii a pro založení institutu Jane Goodallové.

 

Jim Henson a Kermit

Byl jeden z nejznámějších loutkařů v americké historii.

 

Jimi Hendrix

Byl americký kytarista, zpěvák a skladatel. Je často považován za jednoho z nejlepších kytarových hráčů v historii rockové hudby.

 

Joan Baez

Americká folková zpěvačka, skladatelka a aktivistka. Má výrazný vokální styl se silným vibratem a její nahrávky se zabývaly aktuálními událostmi a sociálními otázkami.

 

John Huston

Byl americký producent, scénárista a herec.

 

John Lenon & Yoko Ono

Slavný člen skupiny Beatles a jeho žena Yoko Ono společně vymysleli formu protestu při kterém pobývali v posteli zatímco s nimi byl natáčen rozhovor.

 

Mahatma Ghandi

Byl přední politický a duchovní vůdce Indie během indického hnutí za nezávislost. Měl železné odhodlání a nic nemohlo změnit jeho přesvědčení.

 

Maria Callas

V americe narozená řecká sopranistka a jedna z nejvýznamnějších operních pěvkyní 20. století.

 

Martha Graham

Americká tanečnice a choreografka. Je považována za jednu z nejvýznamnějších průkopnic moderního tance jejíž vliv na tanec lze přirovnat k tomu jaký vliv měl Stravinský na hudbu, Picasso na umění a Frank Lloyd Wright na architekturu.

 

Miles Davis

Byl americký jazzový trumpetista, kapelník a skladatel. Je považován za jednoho z nejvlivnějších hudebníků 20. století.

 

Muhammad Ali

Americký boxer a trojnásobný šampión v těžké váze. Je považován za jednoho z největších boxerů v těžké váze všech dob.

 

Nelson Mandela

Působil jako prezident jihoafrické republiky v letech 1994 – 1999, který byl zvolen v prvních demokratických volbách. Před jeho kandidaturou byl Mandela aktivista anti apartheidu.

 

Pablo Picasso

Byl španělský malíř, kreslíř a sochař. Je známý jako spoluzakladatel kubistického hnutí a pro svou širokou paletu stylů obsažených v jeho práci.

 

Paul Rand

Americký grafik známý svými návrhy firemních log, včetně loga pro IBM, UPS, Westinghouse, ABC a Jobsova NeXT.

 

Ted Turner

Americký mediální magnát a filantrop. Jako podnikatel je známý založením kabelové zpravodajské sítě CNN, prvního specializovaného zpravodajského kanálu.

 

Thomas Alva Edison

Americký vynálezce, vědec a podnikatel, který vynalezl mnoho zařízení, která ovlivnila život na celém světě, včetně fonografu, filmové kamery a samozřejmě žárovky.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button