NovinkyOkénko do minulostiZ historie Apple

Pomyslné uzavření pre-Macintosh éry

Včerejším článkem pojednávajícím o myši k počítači Lisa a dnešním o vystupu Apple Computer Inc. na burzu jsme pomyslně uzavřeli tzv. Pre-Macintosh éru. Tedy období od Modré krabičky z roku 1971 až po právě zmíněnou Apple Lisu uvednou na trh v roce 1983. Osobně tuto éru považuji za revoluční, neboť přivedla na světlo světa zařízení do tehdejší doby nevídané. Díky několika géniúm, počítačovým nadšencům či v některých případech podivínům přestali být ke konci 70. let minulého století počítače vnímány jako nástroj velkého bratra a večného zla. Vznikl počítačový průmysl, který se do současné doby stal součástí denního života miliard lidí na celém světě. Počítače se stali osobními, součástmi domácností, věrnými pomocníky v podnikání. Postupně začali prostupovat snad všemi možnými obory lidské činnosti a dnes jsou s námi na každém kroku. Osobně mám tuto éru nejvíce v oblibě, protože velké věci a myšlenky vznikaly takříkajíc “na koleni v garážích” či počítačových klubech jakým byl například Homebrew Computer Club. V našich předchozích článcích jste mohli velmi často nalézt slova jako: první, revoluční, dosud nevídaný a pod. Nejsou to jen slepá zaujatá slova chvály, ale vyjádření skutečných faktů. V té době většinou každý nový počítač přinesl nějakou zásadní revoluční myšlenku či řešení, což je v dnešní době již jen ojedinělostí, se kterou se dnes setkáme většinou pouze s novými produkty společnosti Apple, který, ač si to někdo nechce připustit, udává směr a ostatní jej následují a “kopírují”. To ale není náplní tohoto článku a tak zpět do 70. let. Díky pánům jako byl Jobs, Wozniak, vývojářům v HP, Xeroxu, Intelu apod., a vlastě díky všem kdo se podíleli na vývoji počítačů a počítačového průmyslu, se svět stal lepším místem pro život. V následujících řádcích naleznete odkazy na články, které pojednávají o klíčových okamžicích, produkech či myšlenkách spojených se společností Apple Computer Inc. a jejími produkty:

1971 – BLUE BOX – legendární Modrá krabička stojící za počátky Applu

1976 – Apple Computer a Apple I – počátek počítačové revoluce

1977 – Apple II a jeho modifikace

1979 – Silentype

1980 – Apple III

1980 – Vstup Apple Computer Inc. na burzu

1983 – Apple Lisa

1984 – Apple Lisa 2/Macintosh XL

V nadcházející době se můžete těšit na články z tzv. Macintosh Classic éry, tedy od doby vydání prvního Macintoshe v roce 1984 do roku 1996. Toto období bude co do počtu produktů velmi obsáhlé. Těšit se také můžete na informace kolem samotné společnosti Apple Computer Inc., podíváme se podrobně na odchod Steva Jobse z Applu, na založení jeho nové společnosti NeXT, na jeho působnost ve společnosti Pixar a na jeho slavný návrat v roce 1997, čímž tuto éru pomyslně uzavřeme.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button