NovinkyZ historie Apple

1980 – Apple III

Jak jsme se přesvědčili v předchozích článcích, Apple II se stal během prvních let produkce stavebním pilířem společnosti Apple. Byl však považován (dle mého názoru právem) za mistrovské dílo Steva Wozniaka. Steve Jobs ale potřeboval přístroj vlastní, navržený samotným Applem. Tuto roli měl sehrát model Apple III, jehož vývoj začal již koncem roku 1978 pod vedením Dr. Wendella Sandera. Počítač měl být určen primárně pro obchod, obsahoval operační systém SOS (Sophistated Operating System) a nový Apple III Business BASIC. Vybaven byl procesorem SynerTek 6502B o taktu 1,8MHz, 4kB ROM, 128kB RAM rozšiřitelnou na 512kB, vestavěnou disketovou mechanikou 5,25″, 8-bitovými registry a 16-bitovým adresováním. Uvedení na trh se dočkal v červnu 1980.

Vzhledem k tomu, že byl počítač navržen marketingovým týmem, trpěl softwarovými a hardwarovými vadami a stal se tak komerčním selháním. Jeho posledním pomyslným hřebíčkem do rakve byla cena $3500, která byla mnohem vyšší než cena konkurenčních přístrojů. Mezi nejčastější závady patřilo přehřívání systému, čímž docházelo k prohýbání základní desky a následnému vypadávání čipů. I přes tyto neduhy se jednalo o první počítač nesoucí logo nakousnutého jablka, který se objevil ve filmu – film TRON z roku 1982, kde byl použit při hackování do Master Control Programu.

V prosinci 1983 byl na trh uveden Apple III+, který však nevalnou pověst svého předchůdce nenapravil ani odstraněním veškrých chyb a neduhů. Nepomohla ani reklama s názvem: “Dovolte, abych se znovu představil”. Éra Apple III byla definitivně ukončena v roce 1985 jeho stažením z trhu.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button