NovinkyOkénko do minulostiZ historie Apple

Piráti ze Silicon Valley

Piráti ze Silicon Valley (orig. Pirates of Silicon Valley) je televizní film, jehož premiéra proběhla 20.6.1999. Předlohou pro scénář se stala kniha Fire in the Valley: The Making of The Personal Computer, dvojice autorů Paula Freibergera a Michaela Swainea. Hlavními aktéry jsou Steve Jobs (Noah Wyle) a Steve Wozniak (Joey Slotnick) s jejich jablečnou společností a Bill Gates (Anthony Michael Hall) se svým Microsoftem. Děj filmu mapuje vývoj počítačového průmyslu v Silicon Valley v průběhu 70-80. let minulého století, začíná sestavením Modré krabičky a končí Jobsovým vyhazovem z Applu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o neautorizované zpracování, koluje na internetu mnoho dohadů o tom, na kolik je děj filmu pravdivý. Já osobně odhaduji, že se 80% filmového děje ztotožňuje s reálnými základy. Ti z vás, kteří četli Jobsovu biografii od Waltera Isaacsona mi dají jistě za pravdu.

Film je pro naše čtenáře zajímavý i tím, že obsahuje klíčové okamžiky společnosti Apple Computer, kterým jsme se věnovali v těchto článcích:

1971 – BLUE BOX – legendární Modrá krabička stojící za počátky Applu

1976 – Apple Computer a Apple I – počátek počítačové revoluce

1977 – Apple II

1980 – Apple III

1983 – Apple Lisa

1984 – Macintosh 128k

1984 – Reklama „1984″

1985 – Odchod Steva Jobse z Apple Computer Inc.

V současné době připravuje společnost Sony filmové zpracování příběhu dle autorizované biografie Steva Jobse od Waltera Isaacsona. Bližší okolnosti kolem tohoto projektu prozatím nejsou známy a tak nám nezbývá než čekat. Za zmínku jistě stojí i informace, která prolétla inernetových světem před několika dny, o tom, že režisér Joshua Michael Stern připravuje své vlastní nezávislé filmové zpracování Jobsova života, do jehož hlavní role umístil Ashtona Kutchera. Natáčení by mělo být spuštěno v průběhu května.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

2 Komentáře

  1. Výbornej film a ta prezentace na kterou si Jobs pozval Wyla mě opravdu pobavila. ( btw. za mě nejlepší prezentace – nazačátku si Wyle dělá legraci z Jobse a nezapomene na otázku ”Are you a virgin?”, pak Jobs představí první iBook a revoluční AirPort a na konci skáče Schiller z balkónu s iBookem v náručí… 🙂 )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button