Novinky

Nový objev vědců umožní odhalit genetické poruchy na základě skenu obličeje

S technologiemi pro rozpoznání tváře se v dnešní době setkáváme nejčastěji v chytrých telefonech, kde svým uživatelům zaručují maximální mírou zabezpečení. V ne příliš vzdálené budoucnosti by se však sken obličeje mohl stát běžnou procedurou také během lékařského vyšetření. Nová studie amerických vědců totiž přichází se závěry, podle kterých může 3D snímek obličeje odhalit množství genetických poruch. 

Za výzkumem stojí soukromá společnost FDNA, která v rámci zkoumání pořídila 17 tisíc snímků obličeje skrývajících celkem 200 nejrůznějších genetických poruch. Pořízené skeny následně zanalyzoval software jménem DeepGestalt. První dva testy se zaměřovaly na dvě konkrétní poruchy. Jedná se o Delangeové a Angelmanův syndrom, což jsou vrozené genetické vady, které velmi výrazně ovlivňují vývoj intelektu a pohybových schopností. 

Neobvyklá objednávka: drogový dealer si přišel do Apple Storu pro půl kila pervitinu

Software DeepGestalt byl při odhalování těchto nemocí úspěšný v 90 procentech případů, čímž překonal i zkušené genetiky v lékaře, kteří správně určili jen okolo 70 procent postižených. Poté výzkumníci nechali program rozeznat 502 obrázků lidí s téměř stovkou nejrůznějších poruch. I zde byl DeepGestalt velmi úspěšný, když diagnózu správně určil v naprosté většině případů. Skenování obličeje se tak v budoucnosti může stát jednoduchým a efektivním způsobem, jak včas odhalovat nejrůznější genetická postižení. 

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button