Novinky

Nový macOS Monterey: pár novinek z jiných operačních systémů a vychytávka, s níž ovládnete váš iPad

Stejně jako každý rok, i letošní červen patřil vývojářské konferenci WWDC. A stejně jako obvykle, i tentokrát v rámci svátku všech ajťáků, tedy alespoň těch, kteří fandí Applu, představila značka nové verze svých operačních systémů. Prakticky všech. Absolutní nutností byla aktualizace iOS. Své místo už v softwarovém oddělení Applu má také iPadOS. Viděli jsme i nový watchOS, či novinky v oblasti zdraví. A také samozřejmě nový macOS. Tedy operační systém pro zařízení, které Apple provází po celou dobu jeho existence – osobní počítače. Jeho nejnovější verze se jmenuje Monterey. Apple tradičně mozek svých počítačů pojmenovává po národních parcích. Tentokrát nejspíše udělal výjimku. Monterey je totiž kalifornské pobřežní město a zároveň poloostrov.  

Apple Watch čeká velká česká premiéra. Tuzemský prodejce propálil příchod eSIM, první ji nabídne T-Mobile

Dost ale k zeměpisu. S čím nový macOS přichází? Na úvod se sluší říci, že největší nálož nových funkcí vlastně Monterey přebírá z jiných operačních systémů. Jde třeba o vylepšení v rámci Face Time. Sdílení obrazovky SharePlay, které umožňuje i poslech společné hudby nebo sledování filmu. Apple si také pohrál se zvukem. Videohovory už by tak v jeho podání neměly být festivalem zvuků jako z plechovky. Nový macOS také nabídne rychlé poznámky QuickNotes, či možnost aktivace režimu, kdy si uživatel nebude přát být rušen. Tuto novinku Apple nazval Focus. 

Mac v centru dění

Další novinka už je o poznání zajímavější. K jejímu fungování sice potřebujete další zařízení, avšak mac zde hraje prim. Jde o vychytávku s názvem Universal Control. Už dnes dokáže MacBook a iPad spolupracovat v rámci funkce Sidecar, kdy se iPad v podstatě promění do pozice druhé obrazovky počítače. Letos šel Apple o kus dál. Vypadá to, že propojení zařízení bude mnohem jednodušší a práce bude o poznání pohodlnější. Tablet už se nepromění v sekundární obrazovku. Jeho prostředí zůstane stejné, avšak jej bude možné ovládat z počítače. Půjde například přetahovat soubory z jednoho zařízení do druhého, na klávesnici MacBooku využívat klávesové zkratky pro ovládání iPadu a mnoho dalšího. Jde o novinku, která by skutečně mohla zásadně zpříjemnit a zefektivnit práci na zařízeních od kalifornského výrobce. 

Zdroj: macrumors

Zkratky přichází do počítačů

To samé bychom mohli říci i o Zkratkách. Shortcuts už známe z iOS. Jde o možnost usnadnit si ovládání iPhonu či zařízení v chytré domácnosti prostřednictvím přednastavených zkratek. Někdo si na zkratky nikdy pořádně nezvykl, jiný na ně nedá dopustit. Funkce každopádně nyní v prakticky totožné podobě dorazila i do iMaců a MacBooků. Samozřejmostí je možnost ovládání prostřednictvím Siri. 

Zdroj: macrumorsp

Safari

A protože většina majitelů počítačů od Applu pravděpodobně nejvíce času tráví v internetovém prohlížeči, věnovala značka docela velkou pozornost aktualizaci svého Safari. To se dočkalo redesignu. Nyní bude svou funkčností i vzhledem bližší mobilním zařízením. Počet nejrůznějších ikon Apple srazil na minimum. Zároveň ale představil novinku pod názvem Tab Groups. Půjde o možnost tématicky slučovat jednotlivá okna prohlížeče. 

Je velmi pravděpodobné, že nový macOS obsahuje další vychytávky, které dnes Apple neprezentoval a uživatelé je budou odhalovat postupně.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button