Novinky

Apple ukázal iOS 15 se spoustou užitečných novinek. Řadu z nich si okamžitě zamilujete

Apple před několika okamžiky představil iOS 15 na WWDC 2021. Změn se v nové verzi iOS nachází opravdu hodně. Patří mezi ně třeba vylepšení komunikace s ostatními pomocí FaceTime a SharePlay, Soustředění, umělá inteligence ve fotkách a vylepšený Spotlight, Apple Maps, Počasí a řada dalších.

FaceTime

Jako první Apple zmínil známou a oblíbenou aplikaci FaceTime. Služba na videohovory se dočkala několika velmi zajímavých vylepšení, které o něco zpříjemní komunikaci s vašimi blízkými nebo s kolegy z práce.

Jedním z velkých rozdílů mezi komunikací přes FaceTime a v realitě je akustika místnosti, se kterou si Apple hravě poradil. FaceTime nastaví zvuk tak, aby jste člověka na druhé straně slyšeli podobně, jako kdyby seděl vedle vás. Tuto funkci doplní nově přidaná podpora pro prostorový zvuk.

Zdroj: Apple

FaceTime patří mezi jedny z nejbezpečnějších videokomunikačních platforem, kterou používá většina iOS uživatelů. Doteď byla tato aplikace přizpůsobena spíše na videohovory s rodinou a kamarády. To se ale s iOS 15 změní. Nově představené FaceTime Links vám dovolí poslat pozvánku do videohovoru lidem, kteří nejsou zrovna na iOS. Nově se do FaceTime hovoru budete moci z webového prohlížeče připojit jak z zařízení s Android, tak s Windows.

SharePlay

Další novinku z iOS 15 je SharePlay, která přidává další funkce do FaceTime. Můžete například s přáteli nebo rodinou najednou poslouchat stejnou hudbu, dívat se na stejný film, nebo sdílet svojí obrazovku. To vše z pohodlí aplikace FaceTime.

iMessage

Aplikace Zprávy se také dočkala několika změn. Jednou z nich jsou tak zvané Image Stacky, které příjemněji seřadí fotografie, sdílené v iMessage. Nově je aplikace uspořádá do alb, které můžete rozkliknout a projít si jednotlivé fotografie. Fotografie, které vám vaše kontakty pošlou, se automaticky umístí do designovaných alb, dle polohy, kde fotografie byly pořízeny. To vše, bez jakékoliv vaší interakce.

Focus

Apple také přišel s novou aplikací, které nese název Focus. Pomůže vám s udržením pozornosti a zajistí, abyste se o něco více soustředili. 

Součástí této novinky je také změna u notifikací, které se nově řadí dle „důležitosti“ daného upozornění. Zároveň si můžete upravit, které aplikace mají mít přednost a zda vám v režimu, kdy nechcete být rušeni, můžou volat vybrané kontakty. Nastavení aplikace se Focus se vám samozřejmě budou synchronizovat přes zařízení spojené s vaším iCloud účtem.

Zdroj: Apple

Nově také můžete vidět, zda člověk, kterému právě píšete má zapnutý režim Nerušit.

Fotky

Apple si v iOS 15 velmi pohrál s kombinací umělá inteligence a uložených fotografií v galerii iPhonu. A jednoznačně se to povedlo.

Když vyfotíte fotku na které se bude nacházet text, budete ho moct jednoduše přenést do jakékoliv aplikace, stačí přetáhnout prstem a zkopírovat do schránky. Umělá inteligence zároveň dokáže rozpoznat různé předměty jako rasy psů, názvy restaurací a další.

Vylepšení se také dočkaly vzpomínky, které nově přicházejí s propracovanějšími animacemi, časováním na hudbu a přechody. 

Spotlight, Wallet, Počasí

Několik dalších, sice o něco menších vylepšení se nachází ve vyhledávacím nástroji Spotlight a aplikacích Wallet a Počasí.

Funkce Spotlight se v iOS nachází už dlouho dobu. Nově ale přichází s pár funkcemi navíc. Nyní dokáže zobrazit fotografie dle klíčových slov a více informací o kontaktech, včetně sdílených souborů, informací o stavu a další.

Před rokem jsme se dočkali u vybraných značek aut podpory klíčů do aplikace Wallet. Nově si budete také moct přidat klíče od domu u vybraných zámků a hotelové karty v vybraných hotelech. Funkcí, kterou velký počet uživatelů ocení, je možnost přidání občanky přímo do Walletu.

Zdroj: Apple

Aplikace Počasí přichází s příjemnějším designem, který přináší větší počet informací o aktuálním počasí. Nově se na stránce s počasím objeví i informace o tlaku, UV záření a další. Nově bude k dispozici i meteoradar.  

Apple Maps

Jako poslední Apple ukázal novinky v Apple Maps. Detaily známých míst, propracované detaily silnic, které popisují dané dopravní situace, 3D model Země a AR vylepšení.

Zdroj: Apple

Operační systém iOS 15 je opravdu narvaný novinkami a nachází se v něm několik funkcí, které určitě zpříjemní používání iPhonu. Překvapivě iOS 15 nainstalujete i na iPhone 6S, respektive první generaci iPhonu SE, což je rozhodně dobrá zpráva.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button