Novinky

Apple představil iPadOS 15: Přepracovaný multitasking a widgety všude, kam se podíváš

Konečně jsme se dočkali. Apple představil nové operační systémy pro následující období. Není tomu ani měsíc, co se začaly prodávat nové iPady Pro poháněné raketově rychlým M1 čipsetem. Očekávání snad každého majitele iPadu byly vysoké. Pojďme se podívat, zda Apple vyslyšel své uživatele a zda přidal vše, co jsme si přáli.

Zdroj: Apple.com

Widgety

Novinka, která měla přijít už loni při představení iOS & iPadOS 14. V iPadOS 15 bude možné využít celou plochu pro umístění widgetů. Za mě bude konečně celá plocha konečně pořádně využitelná. V iPadu bude nyní možné mít i mnohem větší widgety, které mohou zabrat i třetinu celé  obrazovky. Další novinkou, která měla v iPadOS být už dříve je Knihovna aplikací. Nyní bude možné zobrazovat a mazat plochy stejně, jako jsme už zvyklí z iPhonu. 

Zdroj: Apple.com

Multitasking

Apple zapracoval na možnostech multitaskingu. Upřímně to asi bude chtít pár hodin na naučení se všeho, co je v multitaskingu nového. Tak jak jsme byli zvyklí používat dvě aplikace vedle sebe můžeme i nadále. Přibyla ovšem funkce nesoucí název The Shelf. Ve spodní nové liště si budete moci uchovávat rozpracované aplikace, které už jsou v multitasknigu otevřené a budete se k nim moci vracet. Novinkou jsou i nové zkratky na klávesnicích pro iPady, které budou ulehčovat práci s více aplikacemi najednou.

Zdroj: Apple.com

Poznámky

Aplikace Poznámky se také dočkala zajímavých novinek. Do těla poznámky budeme moci napsat různé tagy, podle kterých poté budeme moci vyhledávat samotné poznámky. V poznámkách, které budeme sdílet s přáteli, nebo kolegy, pak bude možné dotyčného přímo označit. Pomocí Apple Pencil bude potom možné kdekoli a v jakékoli aplikaci vyvolat tzv. Quick Note sloužící k rychlému poznamenání čehokoli, na co nechcete zapomenout. 

Zdroj: Apple.com

Swift Playground a Překladač

Novinka, která potěší snad každého programátora. Díky novinkám v aplikaci Playground bude možné napsat aplikaci pro iPhone a iPad právě na iPadu. Pro začínající programátory rozhodně skvělá zpráva. Swift Playground bude nově umět taktéž našeptávat a tak bude programování ještě o něco snazší. Co se týče aplikace Překladač, budu upřímný, nikdy jsem ji nepoužil a věřím, že minimálně českých uživatelů bude naprostý zlomek. V novém systému bude Překladač umět překládat z mluveného slova. Navíc také bude možné překládat text rozpoznaný pomocí Live Text (novinka v iOS 15).

Zdroj: Apple.com

Dejte nám vědět do diskuze pod článkem, co si o novinkách myslíte a zda je něco, co by jste v novém iPadOS 15 přivítali a Apple na to evidentně zapomněl.

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button