Novinky

Modifikovaná Tesla Model X dostala neprůstřelná skla a pancéřovanou karoserii

Na světě existuje celá řada firem, které z civilních automobilů dělají obrněná vozidla na zakázku. U Tesly a elektromobilů obecně jsou ovšem podobné úpravy velikou vzácností. Výjimka potvrzující pravidlo se ale nakonec objevila na showroomu Tesly v hlavním města Mexika, Mexico City.

Redaktorům zahraničního webu electrek se nakonec podařilo dostat ke zdroji, kterým je společnost Centur Security, která stojí za tímto ojedinělým projektem.

Zástupce firmy byl natolik sdílný, že prozradil hned několik podstatných zajímavostí. Celou karoserii elektrického SUV bylo nejprve potřeba vyztužit ocelí a balistickými materiály, které jsou relativně lehké a zaručují dostatečnou ochranu před projektily vypálených z konvenčních zbraní.

Nezranitelnější částí auta jsou pochopitelně okna, která jsou tohoto konkrétního kousku osazena neprůstřelnými skly. Díky tomu Tesla Model X přišla o elegantní bezrámová okna, což však bylo z pohledu ochrany zcela nezbytné.

Úroveň pancíře byla zvolena tak, aby vydržela nápor střelby hned z několika různých ráží – .380, .9mm, .22mm a .44 magnum.

Přidaný pancíř údajně nemá žádný vliv na výkon vozu a pokles dojezdu na jedno nabití se pohybuje od tří do pěti procent. Největší poklonu si ovšem zaslouží hmotnost, která narostla pouze o 250 kilogramů.

Modifikace zabrala 12 týdnů a celkové náklady (bez samotného vozu) se vyšplhaly na 45 tisíc dolarů bez daně. Tesla Model X přitom není prvním počinem společnosti Centur Security. Již v letošním roce se totiž pochlubila neprůstřelným elektromobilem Tesla Model S P100D. Přestože nejde o zcela běžnou úpravu, firma prozradila, že již nyní eviduje několik zájemců, kteří si chtějí svou Teslu vylepšit o podobně neprůstřelný kabátek.

Provětrali jsme Tesla Model X 100D. První SUV, co vám dá křídla

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button