Novinky

Mobilní síť páté generace přichází: Qualcomm představil první integrovaný čip pro smartphony

Na doby, kdy signál mobilního operátora bude běžně pracovat s mobilními daty páté generace, si nejspíše ještě několik let počkáme. Příprava na budování infrastruktury budoucnosti však probíhá už nyní. Velcí američtí operátoři například testují první 5G vysílače a zkoušejí, jakých rychlostí bude s touto technologií možné dosáhnout. Vedle toho už se na nástupce LTE sítí připravují také výrobci mobilních čipů.

Zdá se, že nejdál ve své snaze pokročila společnost Qualcomm, která právě představila revoluční 5G anténní modul určený pro smartphony a další mobilní zařízení. Jedná se o plně integrovaný milimetrový vlnový modul, který by se v příštích letech mohl stát běžnou výbavou chytrých zařízení. Qualcomm během prezentace své novinky sdělil, že milimetrová technologie je ideální pro použití v hustě osídlených městských oblastech. Tedy přesně tam, kde se mobilní sítě páté generace začnou prosazovat nejdříve.

První smartphone s 5G se objeví ještě letos

Čipy jsou navržené tak, aby jej výrobci mobilní techniky mohli zasadit do rohu přístroje. Počítá se navíc s tím, že smartphone budoucnosti bude vybavený až čtyřmi 5G anténami, což umožní nepřetržitý příjem signálu za všech okolností. Qualcomm mluví o tom, že prvním zákazníkům začne svůj čip s označením QTM052 distribuovat už během několika týdnů. První zařízení kompatibilní s 5G anténou by se pak mělo objevit ještě do konce letošního roku.

Plné využití potenciálu nových modulů od Qualcommu však nejprve vyžaduje vybudování nové mobilní infrastruktury, na které operátoři teprve pracují. Například americký T-mobile plánuje spuštění sítě páté generace v třiceti městech ještě letos. Příliš pozadu není ani konkurenční AT&T, které tuto technologii nabídne příští rok ve dvanácti městech. Stále se však jedná o první vlaštovky. Na masivní pokrytí 5G signálem si, zvláště v našich končinách, ještě nějaký rok počkáme.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button