Novinky

Ming-Chi Kuo krotí divoké spekulace o Apple Car. Prý si na něj počkáme možná i 10 let

Je to docela nedávno, co jsme psali o nečekaně brzkém odhalení auta z produkce Applu. Ne příliš důvěryhodný zdroj tehdy prohlásil, že kalifornská značka je s vývojem vlastního dopravního prostředku tak daleko, že jej představí už v září. Respektovaný analytik Ming-Chi Kuo ovšem nadšení mírní. Podle jeho informací si totiž na Apple Car ve skutečnosti počkáme mnohem déle. V posledních dnech, jako by se se zprávami o elektromobilu od Applu roztrhl pytel. Nejprve se na internetu objevila už zmíněná a trochu pochybná zpráva o tom, že výroba začne už v roce 2021. Poté renomovaná agentura Reuters uvedla, že auto od výrobce iPhonů se na silnicích objeví až v roce 2024. 

To je ale podle Kuo pořád příliš brzo. Podle jeho zdrojů bychom odhalení Apple Car měli očekávat spíše až ke konci tohoto desetiletí. Ta úplně nejoptimističtější varianta podle spolehlivého analytika počítá s představením auta v roce 2025. Reálně ale je spíše v hledáčku rok 2028, možná ještě pozdější. Kuo ve své zprávě uvádí, že myšlenka auta od Applu se stále rodí. Samotná firma by měla být definitivně jasno až okolo roku 2023 až 2025. Až tehdy bude Apple pracovat s přesnými specifikacemi a bude moci dotáhnout vývoj až do konce. 

Kuo upozorňuje také na to, že ač je Apple mimořádně silným hráčem na trhu, ne vždy se mu vstup do nového segmentu podaří. Stačí si vzpomenout na HomePod, sice se prodává, ale rozhodně se nestal lídrem trhu. Elektromobilita je přitom pro firma něčím zcela novým. Bude si tedy muset dát enormně záležet na tom, aby do hry vstoupila ve správný čas a se správným produktem. Už nyní tak bude muset odhadnout, jak bude trh elektromobilů vypadat za pět až osm let. 

V Los Angeles se již můžete prokázat očkovacím průkazem v mobilu. Kdy se dočkáme něčeho podobného také u nás?

Aktuálně je segment elektromobilů stále víceméně v plenkách. Dominantním hráčem je Tesla, která těží hlavně z image jejího zakladatele Elona Muska. Do vývoje aut na elektřinu ovšem obrovské úsilí vložily také tradiční automobilky. Do toho nikdo neví, kdy se na trhu začnou objevovat skutečně autonomní vozidla, která budeme muset řídit. Do tohoto chaosu bude Apple muset vstoupit zcela jednoznačně a suverénně, což rozhodně nebude jednoduché. 

V Los Angeles se již můžete prokázat očkovacím průkazem v mobilu. Kdy se dočkáme něčeho podobného také u nás?

Pokud budeme věřit spekulacím z posledních pěti let. Projekt Titan, jak Apple svému auto údajně přezdívá, provází zmatek už od jeho začátků. Nejprve mělo jít o vývoj auta ve spolupráci se zavedeným výrobcem, pak o vývoj softwaru pro jiné výrobce a nakonec o navržení vlastního vozítka od základu. Jakým směrem se Apple nakonec ubral nebo ubere, není jasné a pravděpodobně ještě několik dalších let nebude. 

Zdroj
9to5mac
Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close