Novinky

Měsíční moře i nejhlubší kráter ve sluneční soustavě? Nová 4K animace měsíce ukazuje vše

Každých 29 dní je v úplňku, ovlivňuje hladiny moří a často působí až magickou silou. Řeč není samozřejmě o ničem jiném než o měsíci. Jediná přirozená družice Země na sebe již odpradávna poutá výraznou pozornost astronautů, vědců i amatérských pozorovatelů. V roce 1969 se jako první vydal prozkoumat povrch měsíce americký astronaut Neil Armostrong. Ne každý ale má to štěstí navštívit povrch našeho nejbližšího tělesa osobně.

Tour of the Moon in 4K

Take a virtual tour of the Moon in all-new 4K resolution, thanks to data provided by NASA’s Lunar Reconnaissance Orbiter spacecraft. As the visualization moves around the near side, far side, north and south poles, we highlight interesting features, sites, and information gathered on the lunar terrain.

A pro ty z nás je tady připravena nová virtuální prohlídka měsíce ve vysokém rozlišení. Působivé animace nás zavedou k nejznámějším místům jako je například měsíční moře nebo třináct kilometrů hluboký kráter South Pole-Aitken. Ten se svým průměrem 2500 kilometrů patří k největším pánvím ve sluneční soustavě. Data, o která se postarala sonda Lunar Reconnaissance Orbiter už v roce 2011 jsou tak detailní, že dokáží zobrazit pouhých 25 cm povrchu měsíce na jednom pixelu.

Měsíční moře, krátery Aristarchus a Tycho

I díky tomu tak v těchto dnech mohla vzniknout nová animace, která atakuje hranici rozlišení 3840×2160 (UHD-1). Celou, téměř pěti minutovou ukázku, nabízí NASA volně ke stažení na tomto odkazu. V nejvyšším rozlišení a formátu souboru MOV si na disku připravte 18,1 GB volného místa.

SpaceX plánuje příští rok začít s testováním raketového systému pro lety na Mars

Štítky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close