Novinky

Měsíční moře i nejhlubší kráter ve sluneční soustavě? Nová 4K animace měsíce ukazuje vše

Každých 29 dní je v úplňku, ovlivňuje hladiny moří a často působí až magickou silou. Řeč není samozřejmě o ničem jiném než o měsíci. Jediná přirozená družice Země na sebe již odpradávna poutá výraznou pozornost astronautů, vědců i amatérských pozorovatelů. V roce 1969 se jako první vydal prozkoumat povrch měsíce americký astronaut Neil Armostrong. Ne každý ale má to štěstí navštívit povrch našeho nejbližšího tělesa osobně.

A pro ty z nás je tady připravena nová virtuální prohlídka měsíce ve vysokém rozlišení. Působivé animace nás zavedou k nejznámějším místům jako je například měsíční moře nebo třináct kilometrů hluboký kráter South Pole-Aitken. Ten se svým průměrem 2500 kilometrů patří k největším pánvím ve sluneční soustavě. Data, o která se postarala sonda Lunar Reconnaissance Orbiter už v roce 2011 jsou tak detailní, že dokáží zobrazit pouhých 25 cm povrchu měsíce na jednom pixelu.

Měsíční moře, krátery Aristarchus a Tycho

I díky tomu tak v těchto dnech mohla vzniknout nová animace, která atakuje hranici rozlišení 3840×2160 (UHD-1). Celou, téměř pěti minutovou ukázku, nabízí NASA volně ke stažení na tomto odkazu. V nejvyšším rozlišení a formátu souboru MOV si na disku připravte 18,1 GB volného místa.

SpaceX plánuje příští rok začít s testováním raketového systému pro lety na Mars

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button