Novinky

SpaceX plánuje příští rok začít s testováním raketového systému pro lety na Mars

Elon Musk je vnímán jako jeden z největších vizionářů současnosti. Jeho plány sice často balancují mezi realitou a zbožným přáním, ovšem dosavadní výsledky dávají jasně tušit, že vše co řekne myslí smrtelně vážně. V jednom z posledních rozhovorů se Musk nechal slyšet, že uvnitř SpaceX se začínají soustředit na program BFR, který se stane nástupcem Falcon Heavy.

První testy mají začít již v průběhu příštího roku. Raketa BFR je považována za duchovního nástupce nosiče Falcon Heavy. Celý systém zahrnující boostery a kosmickou loď bude pohánět 37 motorů Merlin – z toho 6 motorů bude sloužit pro urychlení pilotovaného modulu. Hlavním smyslem BFR je doprava osob mimo oběžnou dráhu Země. Pokud pomineme testovací starty sloužící k ověření klíčových vlastností, první lety mají mířit k Měsíci. Další etapa počítá s vysláním pilotované posádky k Marsu. Co se týče dalších vlastností BFR, na oběžnou dráhu má zvládnout vynést až 150 tun nákladu.

Provětrali jsme Tesla Model X 100D. První SUV, co vám dá křídla

Ačkoli se Elon Musk velice hezky poslouchá, je třeba brát na zřetel pár zásadních faktorů. Pokud pomineme skutečnost, že dodržování termínů nepatří mezi Muskovo hlavní ctnosti, je tu řada dalších otazníků. Cestování dál od Země je spojené s mnoha riziky, na které zatím neznáme stoprocentní řešení. Přestože SpaceX má již nyní relativně slušné zkušenosti s lety do vesmíru, výpravy napříč planetárním systémem sluneční soustavy představují mnohem tvrdší oříšek.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button