Novinky

Nokia se hlásí o slovo. NASA zašlou hvězdu pověřila úkolem vybudovat na Měsíci LTE

Nokia postaví infrastrukturu pro LTE síť na Měsíci. Tohle není vtip. Značka jménem Nokia ještě opravdu existuje a skutečně chce datové připojení dopravit na mimozemské těleso. Také astronauti obývající Měsíc budou totiž chtít stabilní internetové připojení. Realitou by se tento smělý plán měl stát už v roce 2022. Americká NASA totiž v rámci programu Artemis hodlá vtisknout na povrch Měsíce novou lidskou stopu. A právě Nokia by se měla postarat o vybudování nezbytného LTE spojení.

Doba, kdy Nokia vládla trhu s mobilními telefony, je nenávratně pryč. 

Stabilní datové připojení nebudou astronauti využívat jen ke čtení čerstvých pozemských zpráv o politice, ale bude také velmi důležité pro dálkovou správu kosmického vybavení. Cílem programu Artemis je vybudování stálé základy na povrchu Měsíce do konce této dekády. Nositel nejslavnějšího jména mobilní historie se společně s NASA rozhodl k nasazení LTE. Tato dobře známá technologie se totiž během let ukázala velmi spolehlivou a zároveň dostatečně rychlou. NASA tak nejspíše nechce příliš riskovat se sítěmi páté generace, které jsou stále ještě novinkou a jejich funkčnost není ani zdaleka odzkoušena tak, jako její předchůdce. 

Nejnovější technologie mikrodisplejů od Sony se nejspíš objeví v chytrých brýlích Apple Glasses

O vysílání mobilního signálu na Měsíci by se měl postarat přistávací modul. Inženýři z Nokie se podle svých slov budou muset popasovat s nelehkou výzvou, aby vysílač fungoval spolehlivě i v extrémních podmínkách, které na povrchu naši přirozené družice panují. Podle dostupných zpráv vyčlenila NASA na tento projekt 14 milionů dolarů. Jde o součást balíku v hodnotě 370 milionů dolarů, který NASA rozděluje technologickým společnostem. Každá z nich pak dostává za úkol popasovat se s jednou z technologických výzev. Výstavba LTE na Měsíci je jednou z nich. 

Zdroj
cultofmac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button