Novinky

Komponenty iPhonu 8 mají hodnotu pouze 30 procent jeho prodejní ceny 

Ziskovost je jedním z ohledů, který může konkurence Applu jen závidět. Kalifornská společnost je totiž dlouhodobě schopna prodávat své výrobky s pohádkovými maržemi. Nyní vyšlo najevo, kolik stojí nákup dílů pro iPhone 8. Podle studie agentury IHS Markit je výrobní cena horké novinky včetně práce jen 288 dolarů, tedy zhruba 6 300 korun.

Nejdražším dílem je LCD displej, který Apple kupuje za 52 dolarů (1150 korun). Na podobnou částku vyjde i šasi přístroje spolu s několika dalšími elektronickými komponenty a to včetně jednotky Taptic Engine. Cena dvojice snímačů pro fotoaparáty není vyšší, než 33 dolarů (718 korun). Poměrně levný je také pokrokový procesor A11 Bionic, jehož výrobní cena byla vyšíslena na 27,5 dolarů (600 korun). Například cena baterie činí pouhé 4 dolary. Dražší je i balení zařízení, jehož výrobní hodnota byla včetně dodávaného příslušenství vyčíslena na 11 dolarů (240 korun). Mizivý podíl tvoří v komplexním výrobním procesu cena za konečné smontování. Lidská práce stojí v tomto případě na jeden zkompletovaný kus jen 150 korun.

 

Ceny jsou srovnatelné s výrobními náklady na iPhone předchozí generace. Výslednou cenu zvyšují jen součástky nutné pro nově zabudované bezdrátové nabíjení a interní úložiště, které dostaly vyšší kapacitu. Z tohoto důvodu je také americká prodejní cena o 50 dolarů vyšší, než loni.

Ke všem výše popsaným číslům je ale nutno přičíst ještě obtížně kvantifikovatelné náklady na samotný vývoj zařízení. Armáda inženýrů, která v Cupertinu pracuje na každoročních vylepšeních jablečného hardwaru a softwaru totiž stojí Apple miliardy dolarů.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button