Novinky

Nedostatek čipů stál Apple 6 miliard dolarů. Přesto má za sebou rekordní čtvrtletí

Možná už jste si všimli, že opatřit si nový iPhone 13 Pro není úplně jednoduché. Největší české obchody jej skladem nemají. Potíže s dodávkami provázejí zahájení životního cyklu prakticky každý model iPhonu. Letos je však počáteční nedostatek umocněn globálními logistickými problémy. Celý svět se totiž potýká s chybějícími čipy. Výpadky nejvíce odskákal především automobilový průmysl. Nyní se ale silikonová krize přelévá také k výrobcům počítačů. Ostatně i Apple už byl nucen trochu proškrtat své výrobní plány.

Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook nyní při ohlašování finančních výsledků společnosti potvrdil, že potíže s dodávkami mají vliv na výsledky firmy. „Máme za sebou silné období, a to i přes to, že jsme se museli potýkat s většími dodavatelskými výpadky, než jsme očekávaly. Stály nás asi 6 miliard dolarů,“ uvedl Tim Cook a tím, že problémy budou přetrvávat. Podle šéfa Applu čekají značku koncem roku ještě větší problémy.

Recenze Apple Watch Series 7: Je tohle ten správný krok kupředu?

Finanční výsledky Applu však investory rozhodně potěšily. Společnost v posledním čtvrtletí zaznamenala tržby ve výši 83 miliard dolarů, což v meziročním srovnání představuje růst o 29 procent. Provozní zisk vyrostl dokonce o 61 procent. Pro Apple šlo o nejlepší letní kvartál vůbec. Dařilo se především iPhonům a iPadům. Zatímco vlajkový produkt Applu posílil o 47 procent a tradičně do firemní poklady přinesl polovinu všech tržeb, iPady si polepšily o 21 procent. Rekord padl také u řady MacBooků, i když ty vyrostly jen o 9 procent. Zajímavý je také údaj 745 milionů. Tolik platících zákazníků využívá služby od Applu.

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button