Novinky

Apple má za sebou rekordní start roku. Nad příštím kvartálem ale visí strašák čínských lockdownů

Společnost Apple má za sebou další vyhlášení kvartálních výsledků. Podle renomovaného listu Wall Street Journal patřilo k těm vůbec nejlepším. Dokonce šlo o nejlepší druhý kvartál v historii společnosti. Tržby společnosti během uplynulých tří měsíců dosáhly na 97 miliard dolarů. Příjmy rostly o 9 procent a dokonce i překonaly odhady obvykle přísných analytiků. Středobodem prodejů Applu jsou stále iPhony. Těch společnost prodala za 50 miliard dolarů, což představuje pětiprocentní růst. Dalším velmi zajímavým údajem je segment tržeb. Ty totiž dosáhly na 19 miliard dolarů a na tržbách společnosti už se podílí téměř pětinou. Služby jsou tak pro Apple stejně důležité, jako prodeje počítačů Mac a hodinek Apple Watch dohromady.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Jediná produktová řada, které se příliš nedařilo, je iPad. Tablety, které už před několika lety razantní propad prodejů zažily, však poklesly jen mírně. O dvě procenta. Applu více než nákupní apetit zákazníků pomohl uzdravující se dodavatelský řetězec. Firma totiž uvedla, že logistické problémy byly v uplynulém čtvrtletí mnohem méně znatelné. Stále se ale samozřejmě projevily. A z ničeho nic ani jen tak nezmizí. Tim Cook naopak očekává, že kvůli výpadkům v dodávkách společnost v příštím čtvrtletí přijde o 4 až 8 miliard dolarů.

iPhone 14 & iPhone 14 Pro: toto jsou nejočekávanější funkce

Největším logistickým strašákem následujících měsíců jsou čínské lockdowny. Tamní vláda totiž stále trvá na takzvané nulové toleranci covidu. Kvůli tomu je schopná kvůli několika tisícovkám nakažených zavřít do totální karantény 20milionové město. Přesně takový osud postihl Šanghaj, která je zároveň největším čínským přístavem. Spekuluje se navíc, že podobný scénář by mohl čekat i Peking. Lockdowny způsobují razantní zpomalení práce v přístavech, které jsou dopravními uzly světa.  Bylo by naivní nemyslet si, že tvrdý postup čínské vlády vůči covidu nebude mít dopad na počet vyrobených zařízení od Applu.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button