Novinky

iPhone 14 & iPhone 14 Pro: toto jsou nejočekávanější funkce

Zní to až neuvěřitelně, ale pouze necelých 6 měsíců nás dělí od představení iPhone 14. S tím, jak se postupně začínají šířit zvěsti nejrůznějšího charakteru, získáváme představu o klíčových parametrech. Pojďme si tedy blíže představit ty nejočekávanější vlastnosti, které se pravděpodobně stanou těmi největšími lákadly.

Už žádný iPhone mini

Již nějaký čas se hovoří o tom, že Apple nadobro zařízne variantu s přídomkem “mini“, která z prodejního hlediska představovala veliké zklamání. Může za to především způsob, jakým používáme současné smartphony. S telefonem v ruce trávíme čím dál více času a mít větší zobrazovací plochu, se zkrátka vyplatí. Podle dostupných zdrojů má iPhone 14 nabídnout displeje s úhlopříčkou 6,1 a 6,7 palce, v případě modelu iPhone 14 Pro to může být ještě o něco více díky absenci výřezu v horní části displeje.

Větší propast mezi základní a Pro verzí

U posledních generací iPhonů jsme si zvykli, že rozdílů mezi základní a “Pro“ variantou příliš nebylo. Dražší verze se v zásadě mohly pochlubit pouze lepší fotoaparátem, přičemž zbytek výbavy byl téměř identický. V případě iPhone 14 se produktová politika změní. Chystaný iPhone 14 Pro má dorazit s přepracovaným displejem, který již nebude mít notch. Výřez v displeji nahradí modernější řešení v podobě takzvaného průstřelu, do kterého Apple ukryje čelní kameru a FaceID. Základní varianty iPhonu 14 se budou muset spokojit s tradičním výřezem.

Foto: Unsplash (autor: Ameen Almayuf)

Dva různé procesory

Několik na sobě nezávislých zdrojů se shodlo na tom, že Apple letos poruší tradici a některé modely iPhone 14 vybaví stejným čipsetem jakým disponuje stále aktuální iPhone 13. To by mělo znamenat, že levnější iPhone 14 dostane mírně vylepšený procesor A15 Bionic, vrcholná verze iPhone 14 Pro se ovšem pochlubí zbrusu novým procesorem A16 Bionic. Pravděpodobně půjde o důsledek čipové krize, která doléhá na všechny výrobce po celém světě. Zároveň může jít o snahu, jak od sebe odlišit obě modelové řady a tím posílit zájem ze strany náročnějších uživatelů.

Ještě více pixelů

Další důležitou funkcí iPhonu 14 Pro bude zbrusu nový fotoaparát. Hlavní snímač má údajně nabídnout rozlišení 48 Mpx. Vyšší rozlišení může odemknout nové funkce včetně vylepšené stabilizace při pořizování fotek a videí. Základní iPhone 14 bude o tuto novinku ochuzen a nadále se bude muset spoléhat pouze na 12Mpx soustavu s dvojicí objektivů.

V posledních týdnech se hovoří také o tom, že nové iPhony 14 by mohly dostat podporu satelitní komunikace. Ve hře zůstává také řada ostatních vylepšení, o kterých toho zatím příliš nevíme. Je zároveň dobré mít na paměti, že ve všech případech se jedná o neoficiální informace, byť některé z nich pochází od poměrně spolehlivých zdrojů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button