Novinky

Apple našel způsob jak obejít mobilní operátory. Chystaný iPhone 14 nabídne podporu satelitní komunikace

Přestože iPhone 13 má pouze pár měsíců od svého uvedení, Apple již nějakou dobu pracuje na modelové řadě iPhone 14, která podle nejnovějších informací nabídne řadu atraktivních vylepšení. Kromě změn v designu se dočkáme také funkčních novinek, které zatím žádný jiný smartphone nenabízí.

Důležité je také zmínit, že iPhone 14 dorazí ve čtyřech variantách, ovšem již bez verze s přídomkem “mini“. Podle zahraničních zdrojů má Apple v plánu představit iPhone 14 (kódové označení D27 a D28) s úhlopříčkou 6,1 a 6,7 palce. Rozlišení obou smartphonů bude shodné s tím, jaké nabízí iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Displeje vlajkových modelů iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max (kódové označení D73 a D74) pak nabídnou o něco větší displej, respektive v porovnání se současnou generací mají být o něco vyšší. Důvodem má být změna v designu čelní strany, jelikož Apple údajně plánuje nahradit výřez v horní části displeje za takzvaný průstřel, kam se ukryje Face ID a další potřebné senzory.

Apple pracuje na technologii satelitní komunikace

Pokud jde o hardwarovou výbavu, srdcem základních variant iPhone 14 se stane čipset vycházející z A15, který se nachází v aktuální generaci. Pravděpodobně půjde o další iteraci s mírně odlišným vnitřním uspořádáním, které by mohlo přinést lepší správu napájení a vyšší důraz na zpracování grafiky či strojového učení. Podobnou strategii Apple používá již delší dobu také u ostatních produktů, zejména u iPadů (A15X vs A15Z) a Apple Watch (Apple S6 vs Apple S7).

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

V případě iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max máme očekávat zbrusu nový procesor. Upřímně bych se nedivil, kdyby šlo o „přiškrcenou“ verzi čipsetu M1, který pohání některé Macy, iPad Pro a nově také iPad Air. Největší očekávání však vzbuzuje avizovaná technologie pro satelitní komunikaci. O této funkci se spekulovalo již před uvedením iPhonu 13, ale Apple se nakonec rozhodl jinak. Podle zdrojů s napojením na dodavatelské řetězce však v Cupertinu stále pracují na tom, aby se iPhone naučil komunikovat přes satelity. Zatím není zcela jasné, zda se tento systém skutečně objeví v iPhonu 14, nicméně Apple již údajně testuje několik prototypů, které zvládají posílat textové zprávy přes satelit. Na projektu má pracovat početný tým inženýrů, kteří systém interně pojmenovali jako “Stewie“, čímž odkazují na zakladatele společnosti, Steva Jobse.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button