Novinky

Japonský miliardář rozdává na Twitteru miliardy. Chce zkoumat vliv na lidské štěstí

Japonský miliardář Yusaku Maezawa patří společně s NASA mezi nejvěrnější zákazníky společnosti SpaceX. Kosmická firma Elona Muska totiž na rok 2023 plánuje let na Měsíc a Maezawa chce být z toho. Výstřední miliardář si proto na palubě kosmického plavidla, které se má přiblížit k Měsíci, zarezervoval všechna sedadla. Nyní Japonec vymyslel další originální způsob, jak utratit miliony.

 

Na Twitteru totiž spustil výzvu, kdy tisícovce svých sledujících hodlá darovat jeden milion jenů, což v přepočtu představuje asi 200 tisíc korun – rozhodně tedy nejde o žádnou zanedbatelnou částku. Celkem takto Maezawa rozdá jednu miliardu jenů. Miliardář, který své jmění nabyl v módním průmyslu, peníze daruje tak, že náhodně vybere twitterové uživatele, kteří přesdíleli jeho tweet.

Samsung ukázal malého domácího robota, důležitou součást chytrého domova

Celá akce je pojata jako sociální experiment. Yusaku Maezawa totiž chce zjistit, zda vyhrané peníze dokážou stimulovat lidské štěstí. Módní magnát se totiž zajímá o myšlenku univerzálního příjmu, kdy by každý jedinec dostával jednotnou dávku od státu. Tento pokus má takový systém napodobit. Podporovatelem této myšlenky je například také jeden z možných kandidátů na příštího amerického prezidenta Andrew Yang.

Zdroj
BI

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

6 Komentáře

 1. Zdravím redakci.A nebylo by lepší ty peníze investovat do problému s pitnou vodou pro miliony lidí,kteří k ní nemají přístup?Tady se rozhazují na výzkum vesmíru a sami nevíme co je na ZEMI za problémy.ladimír Fulka

 2. Dobrý den, presne tak s vodou a lidskymi životy, ekoligii nikdo nechce pomahat, ale litat do vesmiru, a planovat dalsi zniceni planet, to je lepsi.jako ze uz to trva nekolik let, jen o tom lidstvo neni informovano, taky proc. Hlavne ze utrati jednu vyplatu za povinne mesicni poplatky , za chvili budeme i za vzduch platit a maji na pivo, cigara a chemicky upravene dibroty. A pak se divi ze maji zdravotni problemy. Delejte veci pro sebe. A Jak to vsem chutna…. To by ekonomika koukala, kdyby lide na měsíc, kupovali jen nezbydne nutne potraviny. A ne ty prebytecne obarvene, dochucene dobroty. A vsichni by chteli vybrat sve uspory z bank, pak by koukali co dokaze populace. Vsichni si mysli ze za 20-30let sporeni vydelaji plno penez z uroku budou radi, kdyz banky nezkrachuji. Oni stejne nemaji ani korunu, natoz aby vsechny vyplatili. To by se muselo, znovu vytisknou par zbytecny papirku, ktere nemaji zadnou hodnotu, jenom umele vytvorenou. Vzdyt to vsichni vidi a jeste nam to pousteji kolik se toho vytiskne. Prosim vas, setrete si penize, ale nedavejte je bankam. To je dalsi nejvetsi podvod pro obycejne lidi, kteri tvori 99%populace a to 1% si uziva a smejou, jak jsou lide naivni. Setrete pro sebe, nee pro jine. A spoustu dalsich zbytecnosti, jako etremni prebytky potravin, ktere se denne likviduji, nebo některé jen prelepi datum a je to zase mnamka…. Verte sami sobe. Nejhorsi je, jak jsou lide schopni udelat pro,, pár ” korun cokoliv. Neustale nam v mediich poukazuji ruzne nadace, tak proc nepomuzou tam kde je to potřeba, asi proto ze nikomu stejne nic nepošle… Jen dalsi reklama a podvod.

 3. Proboha přestaňte tu psát slátaniny o kterých nic nevíte… Voda atp. Je takže pokud k ní někdo nemá přístup tak tu jsou jiné možnosti jak se k ní dostat… My k vodě přístup máme a to že máme možnost být obdarováni pár set tisíci tak to je problém? Úplně miluju dementy kteří čumí na fotbal nebo hokej… Ty zmrdi tam berou miliony za zápas a to nikoho nesere že to rozhazují za kurvy, drogy a drahý auta a fanouškům dají hovno… Přestaňte hanit někoho kdo jde vstříc lidem jinak brzo dopadnete hodně špatně jelikož lidí jako já mají přístup do různých míst na internetu a lidí jako já je spousty a stále přibívají takže rozhodně doporučuji si dávat pozor na to co na internetu píšete… Prvně se zamyslete a pak kurva komentujte… Pokud na myšlení nemáte mozkovou kapacitu tak si radši zrušte internet a tak podobně a žijte jen o televizi… Tam ty sračky vám jdou naproti a nemusíte je vnucovat lidem kterým to je u prdele… Voda je tak pokud ji někdo nemá má ji najít… Práce je taky ale pokud někdo má práci na hovno nebo finanční problémy tak to nevyřeší tím že zvedne prdel a přestěhuje se….

 4. TO JE TÁ MARXOVA REVOLÚCIA

  Umelá inteligencia odštartuje Technologickú singularitu, ktorá spôsobí technologický zvrat a robotizácia učiacich sa strojov spôsobí závratné zvýšenie produktivity. Technologická revolúcia vyvolá revolúciu sociálnu. (Platné Marxove zákony: Zákon hodnoty [t=A/P] a Zákon nadhodnoty [N= L.A.P] – Kapitál I., v ktorých produktivita [P] hrá rozhodujúcu úlohu.)

  „Táto jedinečná kapitalistická spoločnosť ostáva riadená Zákonom hodnoty, teda zákonom svetového trhu, majúc svoj pôvod v technologických revolúciách bez ohľadu na to, odkiaľ vzišli.“ (Raya Dunayevskaya, marxistka USA,1947).

  ROZPAD SPOLOČNOSTI

  Aby sa spoločnosť nerozpadla následkom masovej a masívnej nezamestnanosti, štát musí nutne zaviesť Základný Nepodmienený Príjem.
  Európska komisia sa nedávno začala pohrávať s myšlienkou, že by mal zamestnávateľ za pracujúce stroje odvádzať sociálne poistenie. Mal by tak vyrovnať finančný výpadok v systéme spôsobený prepustením živých zamestnancov.

  K tomu možno vystopovať Marxov záver z Komunistického manifestu, kde Marx píše:
  „Buržoázia … je neschopná panovať, pretože nie je schopná zabezpečiť svojmu otrokovi živobytie ani len v rámci jeho otroctva, pretože ho nevyhnutne necháva klesať do postavenia, v ktorom ho sama musí živiť, namiesto toho, aby ju on živil.“
  Tento záver je treba znova prerozprávať vytvoriť naratív (prerozprávanie, zmena zmyslu obsahu novým výkladom).

  Hodnota pracovnej sily robotníka bude rovná nule.
  Robotníci (námedzne pracujúci, stredná trieda – pracujúci za mzdu) vypadnú zo systému. Organické zloženie kapitálu prejde na anorganické (na čistú prácu mysliacich a učiacich sa strojov), tzn. nadobudne limitne nekonečnú hodnotu a miera zisku klesne limitne k nule.
  Miera vykorisťovania, ako Marxov primárny faktor, prestane mať zmysel. Stroje nemožno vykorisťovať
  Postupne zaniknú kapitalistické výrobné vzťahy a deľba práce.
  Tu možno vystopovať tiež Marxove závery o „relatívnom zbedačovaní“ robotníckej triedy, ktoré treba znova prerozprávať, dať im nový zmysel bez zbytočného resentimentu (záporný emocionálny postoj prejavujúci sa pocitom krivdy, pomstychtivosti).

  ROBOTNÍK VYSTÚPI Z KAPITALISTICKÉHO VÝROBNÉHO VZŤAHU

  Marxov tzv. transformačný problém, t.j. súčasný výpočet miery vykorisťovania, miery zisku a relatívnych cien nebol dodnes vyriešený a nebolo ani dokázané, že riešenie existuje.
  Marx ale o Umelej inteligencii nič nemohol tušiť – ale nutne predpokladal odstránenie ťažkej, fyzickej, stereotypnej netvorivej práce. Tak ako Darwin netušil o DNA a tak ako Einstein netušil o rozpínaní vesmíru, hoci jeho rovnice to obsahovali.
  Celá práca robota (učiaceho sa stroja, ktorý bude vyrábať ďalšie učiace sa stroje) bude nezaplatená a bude patriť vlastníkovi.
  Robot, ako jednorazovo zakúpená pracovná sila nepodlieha vykorisťovaniu.
  Hodnota tovaru (meraná spoločensky nutným časom) sa bude limitne približovať k nule a logicky s ňou aj cena tovaru, ktorú ale dovtedy (do Technologickej singularity) určuje trh. Tým sa rieši aj otázka stanovovania hodnoty tovaru v prechode od kapitalizmu ku komunizmu, nakoľko prechod bude drasticky krátky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button