Články

Jaký je téměř 5 let starý iPad Air 2 v roce 2019? Překvapivě dobře použitelný

Apple včera nečekaně představil prostřednictvím aktualizace Apple Online Store dva nové iPady – iPad Air a iPad mini 5 (článek zde). Zařízení mají už několik let prakticky stejný vzhled a Apple inovoval pouze vnitřnosti. Možná by se dalo říci, že se Apple „zbavuje“ starších zásob komponent a chce doprodávat to, co zbylo na skladech. A právě změna pouze „pod kapotou“ mě přivedla na myšlenku – jaký je iPad Air 2 v roce 2019?

iPad Air 2 je stále dobře použitelným strojem

Pokud se ptáte, proč zrovna iPad Air 2, tak odpověď je jednoduchá – tento iPad používám už čtvrtým rokem každý den a nijak mě neomezuje. Výkonu má na běžnou agendu dostatek a za celou dobu používání jsem narazil pouze na jednu aplikaci, respektive hru, na kterou iPad Air 2 nestačil. Tou hrou je GRID Autosport (recenze), který mě App Store ani nedovolí stáhnout. Ještě vlastně všechny aplikace pro rozšířenou realitu, ale ty popravdě moc nepoužívám a pokud nějakou chci, stáhnu si ji do iPhonu. Osobně se považuji za celkem náročného uživatele iOS, který zkouší nové aplikace, stahuje a kupuje různé hry, dívá se na filmy, Netflix a HBO GO – zkrátka drží „softwarový krok“ s dobou.

Včera představené iPady mě ale nijak zvlášť neoslovili a to z jediného důvodu. Stařičký iPad Air 2 mě nijak nebrzdí a udělám na něm veškerou práci. Navíc, pokud dostane Air 2 aktualizaci na iOS 13, opravdu nemám jediný důvod měnit. Z dříve publikovaných úniků jste se mohli dočíst, že letos Apple ukončí podporu jak originálního iPadu Air i Airu 2. Osobně si ale nemyslím, že by to takto dopadlo a můj názor je ten, že letos již nebude podporován iPad Air a Air 2 bude mít ještě rok života před sebou.

Stále nejtenčí iPad v historii

Pokud již z hlavy nevíte, jak je na tom iPad Air 2 z hlediska výkonu, tak zařízení pohání procesor A8, kterému sekundují 2 GB operační paměti. Na první pohled se může procesor zdát jako slabý, ale opak je pravdou. Na běžnou práci a konzumaci obsahu to bohatě stačí. Navíc displej je stále skvělý, a svižnost systému je na velice dobré úrovni. Ani po čtyřech letech denního používání nemám pocit, že by nějak utrpěla baterie. Líbí se mi také, že iPad Air 2 je nejtenčí iPad v historii (6,1 mm) a ani moderní iPady Pro (recenze) a včera znovuzrozený Air na tuto tenkost nemají.

Když mám Macbook, proč pracovat na iPadu

V této souvislosti je vhodné poznamenat, že iPad Air 2 používám zejména na konzumaci obsahu. Na jeho tvorbu raději sáhnu po MacBooku. Mám sice externí Bluetooth klávesnici, na které občas píšu nějaké texty či bleskovky, ale primárně pracuji na svém Macbooku Pro. A to je i možná důvod, proč mi iPad Air 2 pořád stačí. Apple jde totiž v poslední době směrem, ve kterém ukazuje, že iPad je pracovní nástroj a uživatel se tak musí rozhodnout mezi Macbookem (recenze) a iPadem Air/Pro s klávesnicí.

Mít oboje mi ale vůbec nedává smysl. Zvlášť, pokud má člověk Macbook, který je na práci v mnoha ohledech daleko lepší a zřejmě ještě hodně dlouhou dobu bude. Za mě je tedy na práci vhodnější spíše Macbook, než iPad Air/Pro. A logicky tím, že mám Macbook, nepotřebuji na iPadu Air 2 pracovat a naprosto mi vyhovuje pouze jako „přenosný displej“, na kterém konzumuji obsah a jsem v kontaktu s okolním světem.

Marek Smékal

Jsem dlouholetý jablíčkář, trochu geek a mám rád jablečný džus. Začínal jsem na původním iPadu a můj první iPhone byl 4S. Mám rád focení a zkouším různé fotografické aplikace, ve volném čase píšu články a bleskovky, nebo hraji videohry na Xboxu. Baví mě také sebevzdělávání a timemanagement. Apple produkty používám asi od roku 2009 a stále baví :) #ApplePower

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Mohu potvrdit, sám mám Air 2. Občas si říkám, že bych přešel na Pro (ty nová Pro jsou boží zjevem i tužkou), ale zatím setrvávám. Nesouhlasím s baterií – už lehce cítím slabší výdrž. (Ale po cca 3 letech pořád ok)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button