iOS

Vyzkoušeli jsme GRID Autosport: konzolová grafika na displeji iPhonu

Výpočetní výkon mobilních zařízení roste s neuvěřitelnou rychlostí, což vývojářům softwaru otevírá zcela nové možnosti. Oblastí, kde je tento trend nejvíce patrný, jsou hry které nabízí čím dál silnější zážitek. Pro operační systém iOS existuje celá plejáda nejrůznějších herních titulů nabízejících úžasnou grafiku, která ještě před pár lety byla výsadou nabušených počítačových sestav či konzolí. Ačkoli se neřadím mezi příznivce mobilního hraní a iPhone používám spíše jako pracovní nástroj, občas si nějakou tu hru zahraji. V uplynulých dnech padla volba na novinku, kterou v App Store najdete pod názvem GRID Autosport od vývojářského studia Feral Interactive.

 

GRID Autosport jsou automobilové závody slibující konzolovou grafiku s bohatým seznamem tratí a bohatým obsahem. Než se hře podíváme hlouběji na zoubek, sluší se dodat jednu důležitou poznámku. K plnohodnotnému zážitku je nutné vlastnit alespoň iPhone 7/Plus či libovolnou verzi tabletu iPad Pro. Seznam podporovaných zařízení je sice obsáhlejší, nicméně slabší hardware se zásadně podepíše na horší grafice a menším počtu detailů.

Tato informace je poměrně zásadní, jelikož grafický kabátek je tím největším lákadlem. Upřímně jsem na mobilním telefonu ještě nikdy neviděl hru, která by vypadala tak dobře, jako GRID Autosport. S tím jde ruku v ruce náročnost na úložiště. Hra samotná zabere lehce nad 4 GB paměti, ovšem po prvním spuštění a detekci hardwaru dojde k dodatečnému stažení textur. Suma sumárum počítejte s tím, že hra ukousne z interního úložiště až 8 GB. Na oplátku dostanete přímo stratosférický zážitek, který není podobný ničemu, co můžete z App Store stáhnout. Modely vozů jsou vyvedeny s maniakálním smyslem pro detail a minimálně v prvních minutách budete doslova žasnout nad tím, čeho se vývojářům podařilo dosáhnout.

Vypíchnout si také zaslouží světelné efekty, které dají naplno vyniknout OLED panelu na iPhonu X (recenze). Ať už jde o odlesky ze zpětných zrcátek, stíny či oblaka dýmu stoupajících od pneumatik, vše vypadá naprosto perfektně. Tvůrci nezapomněli ani na deformační model a proto není výjimkou, že při potyčkách na trati kolem vás proletí nárazník či jiná část automobilu.

Opomenou nelze ani okolí trati, kde nechybí stovky skandujících diváků, přelétající vrtulníky televizních štábů a věrně zpracovaná architektura městských okruhů. Po designové stránce jde o naprostou lahůdku, na kterou je radost pohledět. Ačkoli je hra po většinu času plynulá, občas dojde k poklesu snímkovací frekvence. Typickým případem jsou těsné průjezdy šikan, kde se mačkáte se zbytkem startovního pole. Grid Autosport dokáže z hardwaru v iPhone X ždímat naprosté maximum, což má dva negativní důsledky. Kromě citelného zahřívání je třeba počítat s tím, že kapacita akumulátoru vám bude doslova mizet před očima.

Co se týče herních principů, vše začíná a končí u hlavní kariéry. Na výběr máte z pěti základních kategorií závodů. Ty se liší typem vozů a disciplínou, v níž závodíte. Kromě klasiky v podobě okruhů se pustíte do driftování nebo usednete za volant formule. Příjemně mě také překvapil fyzikální model, který je pro každý typ vozidla jiný. U předokolek je třeba počítat s nedotáčivostí a naopak u supersportů musíte citlivě dávkovat brzdy a plyn. Pokud totiž budete hrát na iPhonech s podporou 3D Touch, můžete využít různých úrovní přítlaku a podle toho regulovat otáčky motoru případně tlak na brzdový pedál. Grid Autosport také velmi pěkně pracuje s Taptic Engine, snadno tak poznáte okraje patníků, nebo že pneumatiky začínají ztrácet adhezi.

Když vynechám fakt, že každého baví něco jiného, GRID Autosport je bez nadsázky nejlépe zpracovaná hra pro operační systém iOS. Po grafické stránce nabízí doslova orgasmický zážitek srovnatelný s předposlední generací konzolí. Mechanika hraní je perfektně přizpůsobena potřebám dotykových displejů, což ještě více přispívá k pozitivnímu dojmu. Jediným negativem zůstává fakt, že pokud se naplno ponoříte do hraní, velice brzy začnete hledat nabíječku.

Pro někoho může být překážkou cena, nicméně s přihlédnutím k tomu, co hra nabízí, jde o zcela adekvátní částku. Navíc máte veškerý obsah okamžitě k dispozici a nejste nuceni k dokupování zvýhodňujících balíčků. GRID Autosport otevírá novou kapitolu mobilních her, které dokážou naplno využít potenciál dnešního hardwaru. Pro fanoušky burácejících motorů a spálených pneumatik se jedná o naprostou povinnost, která by neměla chybět v jejich zařízení.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Hra je nádherná, to máte pravdu. Ale! Na iPhonu X se po chvíli hraní začne úděsně lagovat a framerate klesne na úroveň, kdy je to absolutně neovladatelné a nehratelné. Tudíž palec dolu za nedoladěnost…

    1. Dobrý den,
      po jak dlouhé době pozorujete lagování? Osobně jsem nezkoušel hrát (také na iPhonu X) déle jako 40 minut a lagy se objevovaly pouze chvílemi (viz. článek), převážně v momentech, kdy jsem kolem sebe měl většinu startovacího pole. Jinak byla hra vždy perfektně plynulá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button