Články

Experiment: vyměnil jsem iPhone X za Samsung Galaxy S9+

Pokud chcete něco soudit, je dobré znát obě strany barikády. Když se mi proto naskytla možnost zavítat na londýnskou předpremiéru Samsungu Galaxy S9/S9+, neváhal jsem ani minutu. Z pozice technologického nadšence, pisálka a člověka, co si ujíždí na produktech Applu šlo o nabídku, která se jednoduše neodmítá. Když mi ovšem o pár dní později zazvonil u dveří kurýr s balíkem, v němž se nacházel Samsung Galaxy S9+, napadla mě ďábelská myšlenka.

Samsung Galaxy S9+ se stal na týden mým hlavním smartphonem. Jestli patříte mezi „Apple Ultras“, tak než vystříknete jako švestkový knedlík a pošlete mě do horoucích pekel, rád bych uvedl pár věcí na pravou míru. Miluji technologie a vše co je s nimi spojeno. Není to tak dlouho, co jsem u sebe nosil a především aktivně používal smartphony s iOS (jak jinak), Windows Mobile a Android.

Jasně, na někoho to může působit jako těžká forma masochismu, ale já to mám takhle hozený. Technologie jsou můj životní styl a upřímně je mi jedno, jestli nesou logo Applu či jiného výrobce. Zároveň se neztotožňuji s tím, že vše co Apple dělá, je vždy to nejlepší. A když už chcete něco pomlouvat, je dobré o tom něco vědět – ne si danou věc pouze vyzkoušet v elektru na Chodově a následně kázat moudra na všechny strany.

Zpět ale k věci, respektive k tomu, jak na mě Samsung Galaxy S9+ zapůsobil po týdnu aktivního používání. Logicky budu jihokorejskou novinku srovnávat s iPhonem X, který je mým věrným sluhou od listopadu loňského roku.

Design a konstrukce: je to krasavec

Jestli si Samsung zaslouží za něco skutečně pochválit, je to jednoznačně konstrukce. Dílenské zpracování je na té nejvyšší úrovni a stejně tak použité materiály. Šasi smartphonu tvoří kovový rámeček, který doplňuje odolné sklo. Vrchol praktičnosti to pochopitelně není a pokud telefon alespoň dvacetkrát za den nepřeleštíte o nohavici, bude vypadat stejně elegantně jako ušmudlaná obrazovka samoobslužného kiosku u McDonald’s. Taková je jednoduše daň za krásu, se kterou je nutné se smířit. Hodnocení designu je vždy hrubě subjektivní disciplínou, ovšem i tak se nebojím Samsung Galaxy S9+ označit za velmi atraktivní zařízení a jeden z nejhezčích smartphonů vůbec. Svůj podíl na tom nese zakřivený OLED displej, který je signifikantním prvkem pro všechny vrcholné modely Samsungu.

Jedinou pihou či spíše bradavicí na kráse je čtečka otisků. Ta se sice přemístila pod objektiv hlavního fotoaparátu, ale pořád to není ono. Plocha čtečky není dostatečně výrazná a proto se minimálně v prvních dnech nevyhnete upatlávání optiky. Částečně to lze eliminovat skenerem oční duhovky, který funguje překvapivě dobře. Má to ovšem jeden háček, nelze se na něj 100% spolehnout, stačí aby kolem bylo méně světla nebo jste zvolili ne zcela optimální úhel a systém vás do telefonu jednoduše nepustí. Zde jsem naplno pochopil, v čem tkví kouzlo Face ID a čeho se Applu podařilo dosáhnout.

Displej: nejlepší z nejlepších

Převážnou část čelní plochy 6,2“ Super AMOLED panel s rozlišením 1440 x 2960 pixelů. Nebudu vás dlouho napínat a rovnou prozradím, že jde o vskutku prvotřídní podívanou. Samsung mě opět utvrdil v tom, že displeje jednoduše umí a svou konkurenci nechává daleko za sebou. Doslova prvotřídní jsou zobrazovací schopnosti na přímém slunečním světle. Ať už na displeji zobrazíte jakýkoli obsah, bude to vypadat fantasticky. Samotné zakřivení panelu nemá žádný hlubší smysl, ovšem zařízení jako celek díky tomu vypadá vážně sexy.

Špičkový fotoaparát

Hlavní zbraní Samsungu Galaxy S9+ je fotoaparát, který využívá duální optiky a variabilní clony (f/1.5 – f/2.4). V přímém porovnání s iPhonem X je znát, že Samsung nabízí o něco málo více detailů a lépe si vede také za zhoršených světelných podmínek. Noční fotky disponují velmi nízkou hladinou digitálního šumu a příjemným překvapením je také ostrost. Poněkud zklamaný jsem byl z variabilní clony, rozdíl mezi oběma hodnotami je téměř neznatelný.

V automatickém režimu si její nastavení určuje aplikace sama a pro její manuální změnu je nutné přepnout do manuálu. Druhá optika má odlišné ohnisko a plní tak funkci optického zoomu pro přiblížení scény. Co se týče videa, tak stejně jako iPhone X i Galaxy S9+ si hravě poradí s 4K záznamem při frekvenci 60 snímků za sekundu. Pro labužníky je pak k dispozici speciální slow-motion režim, který umožňuje zachycení klipů s těžko představitelnou frekvencí 960 snímků za vteřinu.

Ukázkové fotografie z iPhone X (vlevo) a Samsung Galaxy S9+ (vpravo)

Bohužel nic není tak růžové, jak to na první pohled vypadá. Současné technologie neumožňují implementaci dostatečně rychlého úložiště do těla smartphonu, které by zvládlo záznam s tak obrovským datovým tokem po delší časový úsek. V praxi to znamená, že slo-mo klipy mají pouze 0,2 vteřiny a rozlišení 1280 x 720 pixelů. Samsung ovšem přišel s poměrně chytrým řešením.

https://youtu.be/sONQezLgffk

Aby jste docílili skvěle vypadajících slow-motion klipů při 960 fps, budete potřebovat dostatek světla

Na displeji si vyberete čtvercovou oblast, kterou telefon sleduje a pokud v ní zaznamená pohyb, záznam se automaticky zpomalí. Propagační materiály vám už ale neřeknou, že aby byly výsledky stejně efektní jako v reklamách, budete potřebovat dostatek světla. Pokud se například rozhodnete zpomalit čas za svitu interiérového osvětlení, dočkáte se nepříliš vábného výstupu.

Když to vezmu kolem a kolem, „es-devítka“ má z hlediska fotoaparátu nad iPhonem X prokazatelně navrch. Nejde ovšem říci, že by šlo o něco dramatického, rozdíly poznáte pouze při přímém porovnání. Několikaměsíční náskok ve vývoji je jednoduše znát, ale ne zas tolik, aby jste se s iPhonem X cítili méněcenně.

Hardware: rychlý jako blesk

Když si pořizujete vlajkový model od libovolného výrobce, logicky očekáváte to nejlepší. Samsung pochopitelně není výjimkou. Výsadní místo na základní desce získal osmijádrový čipset Exynos 9810 a grafický koprocesor Mali-G72 MP18. Upřímně nemá rozepisovat, že všechny reakce jsou bleskurychlé a telefon reaguje na povely uživatele bez mrknutí oka. Při testování jsem ovšem narazil na pár nuancí, které si zaslouží zmínit. Například při překlopení displeje v galerii trvá změna orientace o chlup déle než na iPhonu. Je to sice detail, kterého si všimnete jen když máte oba telefony vedle sebe, ale přesto o něm víte. Sem tam se objeví drobné lagy, nad nimiž by mnoho lidí mávlo pouze rukou, ale u telefonu za bezmála 25 tisíc něco podobného zkrátka tolerovat nehodlám.

Bystřejším z vás zřejmě neuniklo, že Samsung Galaxy S9+ nemá domovské tlačítko. Jeho funkci plní softwarový prvek v dolní části displeje. Výrobce se snažil, aby jste po jeho stisknutí dostali zpětnou vazbu, ale pokud to porovnám se sedmičkovými či osmičkovými iPhony, jde pouze o slabou parodii na haptickou odezvu. Taptic Engine je zkrátka o dva či spíše tři parníky dál. Tečka.

Recenze iPhone X: takhle chutná jablečná budoucnost

Samsung Galaxy S9+ kontra iPhone X: který je tedy lepší?

Po více než týdnu testování Samsungu Galaxy S9+ můžu směle prohlásit, že jde o skvělé zařízení, které mě bavilo používat. Hlubokou poklonu si zaslouží za špičkový fotoaparát a bravurní displej. Do úzkých jsem se nedostal ani z pohledu aplikací – ty co denně používám mají většinou důstojnou androidí verzi. Nyní ovšem k meritu věci. Srovnávat iPhone X a Samsung Galaxy S9+ mi přijde stejně pošetilé, jako říkat, že Carl Cox dělá lepší hudbu než Metallica. Samsung Galaxy S9+ a iPhone X představují to nejlepší ze dvou zcela odlišných dimenzí.

Jako technologický nadšenec a early adopter tleskám oběma rivalům a mám upřímnou radost z toho, čeho lze za pomoci současných technologií dosáhnout. Pokaždé, když mi v rukou přistane smartphone s Androidem, rychle mi dojde, že čím dál větší roli hrají služby a ekosystém obecně. Pokud jste stejně jako já zaháčkování ve světě Applu, jen těžko budete jablečnou platformu opouštět. Není to procesor, fotoaparát, velikost operační paměti a ani design, co mě drží u nakousnutého jablka. Je to iMessage, iCloud a vůbec obecná provázanost všech těch krabiček od Applu, které se staly nedílnou součástí mého každodenního života.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

16 Komentáře

  1. Ten kluk má pravdu, kde to můžu podepsat? 🙂 Srovnávat iPhone a Android je uplně mimo. Sám jsem začal na Androidu a postupem času přešel k Applu. Oba systémy mají svá pro a proti a je na každým, co mu vyhovuje. Galaxy S9 jsou určitě fajn smartphony, ale jakmile se už jednou zaseknete u Applu, už člověk nechce nic jiného.

    1. Já jsem postupně prošel Android, iOS, Windows 10 Mobile a opět Android. Že by uživatel iOS byl bezpodmínečně navěky zaseklý u Applu si nemyslím 😉

  2. Zase az tak pravdu nema….take pouzivam Apple i SG soucasne a napriklad icloud jde plne nahradit Samsung cloudem, ktery je soucasti vybavy S9 (a i S6,s7, S8) iMessage jsou opravdu vyborne a nahradu jsem nenasel (ano, funguje neco jako Hangouts ale neni to tak funkcni jako u Apple) Me naopak prijde, ze minimalne v telefonech apple ztraci a to dost…Macbook je porad spicka a iPad taky.

  3. Také používám oba současně a letos v zimě jsme se musel spolehat na SG, protože iPhone se mi dramaticky vybíjel v teplotách kolem 0°C. To je třeba pro mne zásadní. Jinak jsou technologicky oba výborní, moje přímka je MacBook Pro a protože nemám rád na sílu propojené stroje přes aplikace třetích stran, které využívají aplikace čtvrtých stran….je volba díky práci s Macbook Pro jasně iPhone a občas iPad. Samsung je pro mne kvalitní záloha, když iPhone dojde šťáva a nabíječka není po ruce.

  4. Je videt ze autor je ferovej a byl objektivni. Ja leta pouzival Samsungy ale od doby co mam iPhone a Mac, ani na vterinu me nenapadlo se vratit k Samsungu. Provazanost s funkcnost je na uplne jinym levelu a velmi rychle si na to clovek zvykne

  5. Souhlas ja jsem na opacne strane. Jelikoz jsem vyrostl na pc IBM kompatibilni platforme u applu jsem nedokazal prekousnout chybejici logiku prikazu. Ale rikam logiku pro cloveka co pouzival msdos win atd. Treba smazat fotky z ipadu najednou bylo doslova Dantovo peklo…neslo to udelat v ipadu ani za boha…takze ja jsem si od te doby uz nikdy nic od applu neporidil

  6. chapu spravne ze dokonalost iPhonu je nasobena az porizenim MacBooku a idealne iPadu, tv, hodinek atd.? uz delsi cas zvazuju, ze poridim iphone na hrania srovnani, ale ne tolik zeleza, abych si to uzil

  7. Vyrůstal jsem na CP/M, DOSu, windows…a tak mi Android připadá logický.

    Autor a další diskutující si chválí ” ekosystém ” Applu. Já měl iPhone snad měsíc a právě ten ekosystém byl něco, na co jsem si nedokázal zvyknout.

    Třeba taková základní věc jako přes USB připojit k compu a v Exploreru zkopírovat co chci kam chci.

    Možná někdo namítne, stejně jako diskutujícími výše, že se možná stačilo zeptat někoho, kdo to umí. Ale proč ? Je-li něco prodáváno jako intuitivní, tak bych na to měl přijít sám, když nejsem retard.

    Článek fajn, ale chybí mi srovnání činže ten jablečný ekosystém umí, co by neuměl Android. Já jsem že synchronizace všeho možného v rámci platformy denně nadšený a vůbec si neumím představit, že by to šlo nějak líp.

    Jinak Apple produkty jsou jistě fajn, tolik lidí by je nekupovalo, kdyby nebyly…ale …umí něco co Android ne ?

    Přeji pěkný den všem, ať už užíváte to či ono.

  8. Co baterka ? Co stylus (ale tys nemel note ze) ? OTG ? Antutu ? chlape na to že jsi mel promentni verzi jsi toho moc nerekl.

    1. Tak baterii mohl zhodnotit a porovnat, jak často dobíjel, jestli to bylo podobné jako iPhone X, nebo vyrazně odlišné… Ale plácat tu něco o stylusu, když je jasně napsaný S9+ vs. iPhone X…
      Dále autor jako aktivní uživatel iOS nemá potřebu zkoušet OTG (to nemám ani já a já jsem u Androidu, co potřebuju mám na SD kartě a zbytek z cloudu, ale samozřejmě ta možnost u Androidu je). A nejvíce mě pobavilo to Antutu, to je pro “děcka”, aby se mohli handrkovat, kdo “dočůrá” dál nebo výš… Myslím, že oba přistroje mají tolik výkonu, že tohle se nemusí řešit a hlavně to byl popis pohledu uživatele X-ka, který na týden přesedlal na S9+ a ne porovnávač všech vlastnstí a benchmarků…

  9. Pěkně napsaný článek. Používám teda S8+ ale iphone x se me také líbí. Jediné co bych tak chtěl říct i těm pisalkum v komentářích. Je hezké že když máte vše od jabka tak se vám to propojí ale pak jedete nekam na návštěvu nebo někde něco potřebujete připojit a máte smůlu. Někteří členové mé rodiny iPhony používají a na tuhle nekompatibilitu si stále stěžují.

  10. Začínal jsem na Windows Mobile,než zkončil….pak jsem přešel na Android a kdyby Microsoft nešachoval s W phone ,tak bych od Androidu odešel…proč ne ios ? Nemožnost se kdekoli a i s čímkoli připojit a přenést soubory…jinak ios je v pohodě…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button