Články

Tohle jsou všechny důvody, proč si (ne)koupit iPhone Xs Max

Z pozice technologického blogera jsem svým okolím často dotazován, jaký iPhone je podle mě nejlepší a zda má vůbec cenu investovat do iPhone Xs (Max), když lze stále sehnat loňský iPhone X za lákavější cenu či luxusně vybavený Android. Jako uživatel iPhonu Xs Max jsem se proto rozhodl sepsat tento článek a uvést několik klíčových argumentů proč zrovna (ne)chtít nejnovější generaci jablečného smartphonu.

Displej

Smartphone mi slouží především jako mobilní kancelář, z níž během dne kontroluji web, vyřizuji poštu a organizuji časový harmonogram. Samozřejmě existuje mnoho dalších oblastí, kvůli nimž beru iPhone do ruky a trávím s ním několik hodin denně. Pokud smartphone používáte podobně intenzivním způsobem, tak 6,5“ úhlopříčka displeje je něco, co berete jako jasný benefit.

Z pohledu parametrů sice nenabízí tak živé barvy a ultrajemné rozlišení jako některá konkurence s Androidem, ale v praxi to nehraje až takovou roli. Ať na iPhonu zobrazíte cokoli, vše bude vypadat naprosto skvěle. Pokud navíc patříte mezi masochisty sledující filmy na telefonu, tak se sluší zmínit také podpora HDR. Velké plus si iPhone Xs Max (recenze) odnáší za čitelnost na přímém slunci a funkci True Tone, která koriguje barevné podání v závislosti na okolním osvětlení.

Interní úložiště

Pryč jsou doby, kdy Apple nabízel iPhony se základní kapacitou 16 GB. Dno nabídky nyní tvoří 64GB verze, na níž navazují varianty s 256 GB a 512 GB. Velikost interního úložiště se pochopitelně odráží na ceně. Rozdíl mezi verzemi s 64 GB a 256 GB činí více než čtyři tisíce korun, což není zrovna málo. Nemusíte přitom patřit mezi kdovíjak náročné uživatele, abyste rychle zaplnili 64 GB. S dvojnásobnou kapacitou se přitom žije daleko lépe, ovšem tu Apple vůbec nenabízí.

Zákeřná strategie proto nutí zákazníka investovat do 256GB iPhonu za vyšší cenu. Pokud se tedy rozhodnete pro nejlevnější variantu, lze chybějící místo saturovat iCloud úložištěm, za které ovšem musíte platit. Ze strany Applu jde o velmi chytrý obchodní tah. Pokud se rozhodnete sáhnout po „deset-esku“ existuje vysoká pravděpodobnost, že další peníze utratíte buď za iCloud nebo rovnou pořídíte dražší verzi. V říši Androidu budete mít v tomto směru mnohem volnější ruce. Vybrat si můžete s nejrůznějších kapacit a často dostanete slot na paměťové karty jako příjemný bonus.

Fotoaparát a kamera

Fotoaparát byl u každého iPhonu vždy klíčovou součástí výbavy. Jinak tomu není pochopitelně ani u iPhone Xs Max. Za posledních dvanáct měsíců jsem měl tu čest otestovat všechny vlajkové modely konkurenčních výrobců a mám tak opravdu s čím srovnávat. Nebudu chodit okolo horké kaše a rovnou prozradím, že iPhone Xs Max není nejlepším fotomobilem na trhu. Například poslední kousky od Huawei či Google Pixel 3 fotí naprosto parádně. Na druhou stranu se sluší dodat, že iPhone Xs se nemusí za nic stydět.

Díky podpoře Smart HDR lze dosáhnout velmi kvalitních výsledků a špatně na tom nebudete ani při pořizování snímků za šera. Na absolutní špičku to sice nestačí, ale je třeba si uvědomit jeden zásadní fakt. Mobilní snímače mají značně omezené schopnosti. Výrobci se proto rozhodli jít cestou softwarových fíglů s nimiž obchází fyzikální limity hardwaru. Ve finále jde spíše už o technologické šamanství a je pouze na každém uživateli, čí přístup mu připadá bližší. Zatímco někomu se líbí barvami hýřící fotky ze Samsungu, někdo naopak ocení vyšší důraz na prokreslení scény u iPhonu.

Design

Vnímání designu je natolik subjektivní disciplínou, že nemá cenu řešit, zda je ten či onen mobil hezčí. Aktuální iPhone Xs má stejné kontury jako jeho předchůdce a je pouze na vás, zda tento styl máte rádi nebo ne. Pro mě je při testování smartphonů podstatné pouze to, zda mě dokáže zaujmout. Vykouzlit něco sexy z dotykové placky, není pro inženýry vůbec snadné.

Applu se ovšem delší dobu daří vyrábět zařízení, z něhož jde cítit maniakální smysl pro detail. Těžko se to popisuje, ale je to podobné, jako když srovnáte kvalitu závodní jídelny s čtyřhvězdičkovou restaurací. V základu zde můžete dostat stejná jídla, ale s nejvyšší pravděpodobností nebudete mít ze španělského ptáčka za 79 korun takový zážitek, jako když ho dostanete naservírovaný v podniku s michelinskou hvězdou.

Výpočetní výkon 

Doby, kdy mělo cenu řešit takt procesoru a velikost operační paměti, jsou naštěstí dávno pryč. Je absolutně jedno, jestli si vyberete ten nejlepší Android nebo nejnovější iPhone, vždy se můžete spolehnout, že půjde o nabušenou bestii. V případě Applu však máte jistotu v tom, že stejně výkonný zůstane téměř po celou dobu svého životního cyklu. A to se bohužel o Androidech tvrdit rozhodně nedá. Možná to bude někoho bolet, ale tady hrají všechny karty ve prospěch iPhonu Xs Max. Tečka. V současné době neexistuje žádná aplikace či herní titul, který by dokázal iPhone Xs natlačit k mantinelům a odhalit jeho limity.

Provázanost s ostatními Apple produkty

Apple je mazanější než ta nejchytřejší liška. Jakmile jednou vstoupíte do jablečného ekosystému, opouštět ho není vůbec snadné. A nemám teď na mysli pouze synchronizaci internetového prohlížeče a poštovního klienta. Velmi zajímavým doplňkem k iPhonu je například Apple TV, kterou lze využít k zrcadlení obsahu na obrazovku vaší televize.

Když chcete svým přátelům ukázat fotky z dovolené, na 2 kliknutí je okamžitě vidíte na velkém displeji. Jasně, s Google Chromecast lze dělat něco podobného, ale chybí mu ta geniální ladnost a intuitivní přístup k ovládání. Ať už jde o hrubě návykové párování s AirPods či skenování dokumentů do Macu za pomoci kamery v iPhonu, vždy z toho máte pocit, že u toho někdo opravdu přemýšlel.

Proč tedy nechtít iPhone X?

Záleží, z jakého břehu se na tuto problematiku díváte. Pokud nejste technologický fajnšmerk nebo zfanatizovaný fanoušek Applu, tak iPhone X vám udělá stejnou službu jako iPhone Xs za podstatně lákavější cenu. Poněkud složitější to může být v momentě, kdy chcete mít k dispozici co největší displej, který nabízí iPhone Xs Max. Větší úhlopříčka znamená vyšší úroveň komfortu a obecně lepší práci s aplikacemi a zadáváním textu na klávesnici. Je ovšem třeba brát v potaz daň v podobě větších proporcí, iPhone Xs Max je zkrátka macek.

Experiment: vyměnil jsem iPhone X za Samsung Galaxy S9+

V čem je tedy iPhone Xs Max lepší než smartphone s Androidem?

Tady se už začíná bruslit na hodně tenkém ledě. Když se podíváme na tabulkové parametry, iPhone Xs Max bude vedle androidích smartphonů působit jako mrzáček v týmu jamajských atletů. Současná nabídka zahrnuje několik velmi povedených Androidů, u nichž by mě neuráželo je používat jako primární zařízení. Jak jsem ale nastínil o pár řádků výše, jakmile vás Apple jednou lapí do svého ekosystému a naučí používat jeho služby, smrskne se vám výběr nového smartphonu na jednu značku.

Je to jako opouštět zlatou klícku, kde je útulno a vše potřebné je servírováno přímo pod nos. Když je vaším jediným Apple produktem iPhone a nejste spokojeni, přechod na Android vás bude bolet asi jako plácnutí od dvouletého dítěte. Pokud však těch krabiček vlastníte více, máte svá data na iCloudu a investovali desetitisíce do aplikací, bylo by to jako kopnutí do rozkroku od bojovníka z UFC. Nejspíš byste to nějak rozdýchali a vše by tak nějak fungovalo, ale nic by už nebylo jako dřív.

Experiment: vyměnil jsem iPhone X za Samsung Galaxy S9+

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button