Novinky

ARM vs Intel. Komu bude patřit budoucnost?

Z pohledu procesorů je současný technologický svět jasně rozškatulkovaný. Většině klasických počítačů a notebooků dominují procesory Intel a AMD a majoritu u mobilních zařízení zase ovládá ARM Holding. Takto to ale nemusí zůstat navěky. Architektura ARM zažívá od svého vzniku v 90. letech obrovský rozmach – v roce 2007 byla dokonce zastoupena v 98 % z více než jedné miliardy každoročně prodaných telefonů. Za rostoucí zájem procesorů založených na ARM může především stoupající výkon a nízká energetická náročnost, což jsou jedny z rozhodujících vlastností u přenosných zařízení.

Většina mobilních procesorů, Apple nevyjímaje pracuje na ARM architektuře

ARM procesory jsou čím dál výkonnější. Měl by se Intel začít obávat?

Společnost ARM Holding se před pár dny dokonce nechala slyšet, že jejich procesory se v období dvou let dostanou na stejnou výpočetní hranici jako Intel. Pro srovnání si britská firma vybrala procesor s označením Intel Core i5-7300U – 2,6 GHz. Podle jejich slov překonají výkon tohoto procesoru už v roce 2019 modelem nazvaným Deimos. Síla ARM procesorů je jistě velká a do budoucna o této architektuře uslyšíme čím dál více. Co ale v redakci tak nějak moc nechápeme, proč si ARM Holding pro srovnání nevybral nejnovější čtyřjádrové Intel Core procesory osmé řady. Jen těžko lze totiž předpokládat, že společnost sídlící v Santa Clara v dalším roce opět nenavýší celkový výkon svých procesorů. Ale ano, pokud ARM Holding jde především o překonání v té době již tři roky starého procesoru, nejspíš budou úspěšní.

Ve vší objektivnosti je ale zapotřebí dodat, že síla ARM architektury tkví v mnoha dalších oblastech, které Intel už asi jen tak nedožene. Ať už mluvíme o procesorech do NAS, modemů a dalších zařazeních, všude tam je relativně vysoký výkon a nízká energetická náročnost zapotřebí. A tu klasická architektura x86, respektive x64 zkrátka nenabízí.

Dodavatel Applu potvrdil výrobu 5nm procesorů. iPhony promění na bestie s brutálním výkonem

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button