Novinky

Dodavatel Applu potvrdil výrobu 5nm procesorů. iPhony promění na bestie s brutálním výkonem

Klíčový dodavatel Applu TSMC potvrdil masivní investice ve výši 25 miliard dolarů do produkčních linek na výrobu procesorů s 5nm architekturou. Drtivá většina kapacity přitom poslouží k pokrytí nasmlouvaných dodávek společnosti Apple. Jisté náznaky se objevily již začátkem letošního roku, nicméně teprve včera došlo k oficiálnímu prohlášení ze strany TSMC.

Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC) patří mezi velmi důležité partnery Applu z jednoho prostého důvodu. Silné partnerství stojí na výrobě mobilních čipsetů řady Apple A-x, které jsou nepostradatelnou součástí všech iPhonů a iPadů. Samotný návrh procesoru sice probíhá výhradně v Applu, ovšem následnou výrobu má na starosti již několik let TSMC. Dříve se taiwanský producent dělil o zakázku se Samsungem, nicméně po problémem s jakostí se Apple rozhodl jihokorejského výrobce s dodavatelského řetězce zcela vyřadit.

Zpráva agentury Reuters říká, že ačkoli TSMC oficiálně potvrdilo své záměry, bližší informace o časovém rámci už nikdo ze společnosti neprozradil. Pokud však budeme vycházet z dříve publikovaných predikcí, zřejmě se 5nm procesorů v iPhonech a iPadech dočkáme nejpozději v roce 2020.

Ačkoli si to mnozí neuvědomují, přechod na 5nm architekturu může znamenat zásadní průlom hned v několika oblastech. Pokročilá integrace se projeví razantním nárůstem výpočetního výkonu při současném snížení spotřeby. TSMC tím navíc získá poměrně silnou pozici mezi výrobci polovodičkových součástek, jelikož zvládnutí masové produkce takto složitých technologií je nesmírně obtížnou disciplínou.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button