Airbus chce naplnit nejodvážnější vizi století. Jeho sonda přiveze kousek Marsu na Zemi

Airbus chce naplnit nejodvážnější vizi století. Jeho sonda přiveze kousek Marsu na Zemi

To, že Mars po několik desítek let přitahuje stále více a více pozornosti, je zřejmé a tak nějak očekávané. Rudá planeta se těší obrovskému zájmu zejména kvůli určité podobnosti se Zemí a důležitou roli hraje také fakt, že je naší mateřské planetě nejblíže. Od první úspěšné mise, při které americká sonda Mariner 4 pořídila vůbec první snímky povrchu Marsu, uběhlo už 54 let. I když posledních sedm let brázdí povrch Marsu sonda Curiosity, která v sobě zahrnuje takzvanou pojízdnou laboratoř, jež analyzuje vzorky a výsledky posílá na Zemi, vědci zkrátka chtějí více.

Další vozítko na Marsu pošle vzorky hornin na Zemi 

Proto se v dubnu letošního roku konala konference, při které NASA a Evropská kosmická agentura (ESA) zvažovala možnosti dopravy vzorků z Marsu na Zemi. Nyní vše dostává jasnější obrysy. ESA totiž najala společnost Airbus a poskytla mu 5,2 milionu dolarů na vytvoření konceptu roveru, který by na rudé planetě dokázal odebrat vzorky a následně je přepravit zpátky k Zemi. Zdejší laboratoře by se tak nesrovnatelně více mohly zaměřit na prozkoumávání i těch nejmenších detailů a náznaků života. A proč byl vybrán zrovna Airbus? Především kvůli zkušenostem. Pracovní skupina ze Stevenage (město na jihu Anglie) totiž již staví vozítko – ExoMars, který by měl být v roce 2021 dalším vyslancem na tuto, druhou nejmenší planetu sluneční soustavy.

Koncept revolučního Marsovského vozítka podle Airbusu

Nezávisle na těchto misích by měla probíhat ještě jedna. Mars 2020 – rover, který připravuje NASA, by měl od roku 2020 vrtat do povrchu Marsu a tím zajistit dostatečný počet vzorků právě pro již zmiňovanou sondu od Airbusu. Podle optimistických odhadů se sběr těchto vzorků plánuje na rok 2026. S trochou nadsázky se dá říct, že za 10 let může člověk držet hmotu rudé planety. Vše je ale teprve v naprostých začátcích. Celý proces ještě čekají nejrůznější studie proveditelnosti a mnoho, mnoho dalšího.

Hubbleův teleskop objevil nejstarší hvězdy v naší galaxii

Autor

David Pravda
Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.