Novinky

Hubbleův teleskop objevil nejstarší hvězdy v naší galaxii

Říká se, že každý pohled do vesmíru je pohledem do minulosti. Pro vědce znamená vesmír nevyčerpatelnou studnici informací, která nám pomáhá k pochopení některých zákonitostí. O takové okénko do hlubokého vesmíru se již téměř 30 let stará Hubbleův teleskop. Hubbleův teleskop je součástí série velkých kosmických observatoří, programu výzkumu amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku, který o sobě dává v posledních dnech opět vědět.

NGC 6139 – pohled na jedny z nejstarších hvězd v naší galaxii

Tentokrát se díky němu můžeme podívat na husté, gravitačně vázané, shluky hvězd, které obíhají kolem Mléčné dráhy. Tyto shluky jsou mnohem hustší, než například nejznámější malá hvězdokupa, Plejády. Sledovaná oblast (nazvaná jako NGC 6139) vědcům ukázala tisíce hvězd, které mají přibližně stejné stáří – odhadem 10 miliard let. Jedná se tak o jedny z nejstarších hvězd v naší galaxii, jež se nyní stanou předmětem dalšího zkoumání. Zajímavým poznatkem je fakt, že tyto hvězdy se nacházejí v souhvězdí Štíra, kde se mimo jiné vyskytuje již známá „motýlí“ mlhovina (Butterfly Nebula), kterou už v roce 1880 objevil americký astronom Edward Emerson Barnard.

SpaceX a její závod za vesmírnou temnotou: průlet historií (1. část)

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

2 Komentáře

 1. raději:
  “… obíhají kolem Mléčné dráhy.”
  “… nejznámější malá hvězdokupa, Plejády.”
  “… se nacházejí v souhvězdí Štíra…”

  dále:
  souhvězdí Štíra leží skoro směrem k centru Galaxie, proto je tam zajímavých objektů hodně. Uvedená Motýlí mlhovina je jen jeden z objektů, na který se kdysi zaměřil Hubblův dalekohled. Tak je to konečně uvedeno i ve zdroji k tomuto článku:
  http://www.spacetelescope.org/images/potw1826a/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button