Novinky

Zaměstnanec Applu kradl tajné technologie pro Číňany. Teď mu hrozí až desetiletý trest

Na přelomu let 2015 a 2016 Apple nejspíše usilovně pracoval na vývoji vlastního automobilu. Tajný projekt, který dostal název Titan, byl však vedením společnosti nakonec zrušen a místo pokusů o sestrojení vlastního vozu se Apple nejspíše ubere jiným směrem. Stane se totiž spíše dodavatelem chytrých technologií pro zavedené výrobce. Nyní se o odloženém projektu v Applu jistě opět mluví. Ne však o jeho případném oživení, ale o jednom z jeho inženýrů.

Henry K. Lee on Twitter

Moments B4 flight to Beijing, ex-#Apple worker Xiaolang Zhang nabbed by @FBISanFrancisco at @FlySJC for stealing autonomous-vehicle trade secrets while on paternity leave, per @USAO_NDCA. Zhang told agents he intended to work for @xmotorsglobal & air-dropped data to wife’s laptop

Xiaolang Zhang, který se k týmu přidal na konci roku 2015, dostal v rámci projektu Titan na starosti vývoj softwaru a hardwaru pro autopilota budoucího auta. Podle informací agentury Bloomberg je ovšem zjevné, že na tohoto zaměstnance v Applu s láskou nevzpomínají. Místo toho čelí Zhang žalobě za krádež obchodního tajemství. Obviněný byl zadržen na letišti v San Francisku, když procházel letištní kontrolou. Podle žalující strany měl informace o projektu Titan krást pro čínský startup, který se zabýval vývojem obdobných technologií.

Apple získal práva na patent, který mu umožní vyrobit skládací iPhone

Bloomberg dále informuje, že Xiaolang Zhang měl v Applu pracovat až do dubna roku 2018, kdy po krátké dovolené v rodné Číně svému vedoucímu oznámil, že v Kalifornii končí. Apple chtěl totiž vyměnit právě za čínský startup s názvem Xiaopeng Motors. Běhěm posledních porad byl Zhang podle svého vedoucího nervózní a vyhýbavý. Bezpečnostní oddělení Applu tak zahájilo vyšetřování, na jehož konci byla na vlastního zaměstnance podána žaloba. Hlavním argumentem pro podání žaloby byly záběry zachycené na konci dubna, kdy Xiaolang Zhang vešel do laboratoří Applu a odešel s krabicí součástek. Zhang se také přiznal k tomu, že na počítač své manželky nahrál chráněné databáze a další tajné složky. Zhangovi tak nyní hrozí až desetileté vězení a pokuta ve výši 250 tisíc dolarů.

 Zdroj

Štítky

Michal Benatzky

Možná budoucí novinář, fanoušek chytrých zařízení, seriálů, britského humoru a Indie hudby. Když zrovna něco nepíše, projíždí na kole Beskydy a příležitostně studuje.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close