Tipy a trikyZačínáme s Macem

Základy Mac OS X – Mission Control

Dnešní článek otevírá další miniseriál pro začínající uživatele Mac OS X, tentokrát se pozastavíme u aplikace Mission Control. Jak říká samotný operační systém: “V aplikaci Mission Control najdete přehled všech otevřených oken, miniatury aplikací vyplňujících obrazovku a Dashboard, vše přehledně a jednotně uspořádáno.” A věřte tomu, je to přesně tak … a pokud jste, stejně jako já, věčnými bordeláři a máte během své práce přes sebe otevřeno velké množství oken, jistě Mission Control rádi využijete. Na obrázku můžete vidět, jak vypadá takový opravdový nepořádek při práci a jak si s ním velmi jednoduše Mission Control poradí.

Jistě vás napadne jak Mission Control aktivovat či spustit. Je to velmi prosté…ikonu aplikace nalezneme v Docku, ve Finderu v umístění Aplikace či v Dashboard. Pokud máte Mac opatřený jablečnou klávesnicí (MacBook Pro, Air či přímo klávesnici Apple Keyboard – drátová i bezdrátová) spustíte Mission Control klávesou F3. V prostředí Mission Control opravdu vidíme uspořádaná okna do tématických balíčků konkrétních aplikací. A dokonce pokud máte otevřených více oken například v Safari budou seřazena přes sebe na hromádce. Jak mezi jednotlivými okny na hromádce rychle listovat? Najetím myší na jakékoliv okno v Mission Control toto okno aktivujete (bude modře olemováno) a stiskem mezerníku jej vytáhnete k náhledu. Okno se do balíčku vrátí po opětovném stisku mezerníku. Této funkci jsme v minulosti věnovali samostatý článek – zde. Důležitá informace, minimalizovaná okna se v prostředí Mission Control nezobrazují.

Mission Control nabízí též svou jednodušší variantu. Stiskem kláves CMD + TAB vyvoláte uprostřed obrazovky řadu ikon aktivních aplikací mezi nimiž můžete velmi rychle přepínat. Obdobnou funkci jistě znáte z prostředí systému Windows. Aplikace Mission Control jde však ještě dále, nabízí tři režimy zobrazení, ale o těch si povíme v dalším díle našeho seriálu.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

2 Komentáře

  1. mission control se da vyvolat aji pomoci hot corners – zajedete myší třeba do pravyho horniho rohu (podle toho jak si to nastavite) a spusti se to. a vybirat okna mezernikem me prijde dost divy, kdyz ohodne rychlejsi je na to kliknout..

    1. Ano, víme, možnost aktivace Mission Control přes aktivní rohy bude uvedena ve 3. díle miniserialu o aplikaci Mission Control včetně jejího nastavení. Co se mezerniku tyče, je jedno jestli je to dost divne nebo ne, dulezite je, ze je to alternativa, která muže jinému vyhovovat… Seriály Zaklady Mac OS X jsou určeny pro naprosté začátečníky s Macem a je třeba ukázat veškeré moznosti. Co Vam přijde jako zbytečnost či dost divne někomu se muže hodit…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button