Novinky

Všichni chtějí být jako Tesla. Fisker a Karma získaly na své elektromobily milionové investice

Vzpomínáte si ještě na elektromobil Fisker Karma, který se ve Spojenách státech prodával v letech 2011 až 2012? Bylo to v době, kdy Tesla na trh dodávala jen svůj sporťák, který byl v podstatě jen modifikovaný Lotus. Mohlo by se tak zdát, že automobilka Fisker je na cestě stát se lídrem nově rodícího se segmentu elektrických aut. Společnost místo toho v roce 2014 zkrachovala a trh začala definitivně ovládat Tesla.

Zdroj: Flickr/ Rutget var der Maar

Fisker Karma.

Příběh spolupracujících startupů Fisker a Karma, však možná ještě není u konce, ač se každý rozhodl pokračovat svou cestou. Vyšlo totiž najevo, že obě firmy získaly milionové investice s cílem projekt elektromobilu oživit. Mělo by jít o 50 milionů dolarů, které Fiskeru poskytl investor Louis Bacon. Karma potom od neznámého investora získala 100 milionů dolarů. Startupy, které pracují na elektrických automobilech aktuálně zažívají druhou vlnu euforie. Při pohledu, do jaké výše v posledních měsících vystoupala hodnota akcií Tesly je zřejmé, že tento trh skrývá obrovský potenciál.

Platit za vyhřívané sedačky jako za Netflix? BMW chce z výbavy aut udělat službu

Stejně tak má dobře našlápnuto konkurenční společnost Nikola, která už vstoupila na burzu. Zdroje magazínu The Verge, který o posledním dění na poli elektrických startupů informoval, mimo jiné uvádějí také to, že o možnostech vstupu na burzu se poohlíží i Fisker. Je tak zřejmé, že Fisker vidí svou budoucnost pozitivně. V lednu tohoto roku představil koncept vozidla s názvem Ocean. Elektromobil by měl nabídnou dojezd 480 kilometrů. Po stránce výkonu se ovšem nikdy nepochlubí tak oslnivými parametry jako Tesla. Šéf Fiskeru Henrik Fisker totiž tvrdí, že se chce zaměřit na to, aby jeho vozy byly skutečně šetrné k životnímu prostředí.

Platit za vyhřívané sedačky jako za Netflix? BMW chce z výbavy aut udělat službu

Henrik Fisker založil Fisker Inc. s cílem vyvinout luxusní elektrické auto. Nakonec ovšem plány změnil a představil koncept Ocean, který by se měl podobat klasickým americkým SUV. Jeho nová firma se od zkrachovalé Fisker Automobive oddělila. Stejně tak o svém elektromobilu nepřestává snít ani Karma. Ta by kromě niž zmíněné 100 milionové investice ráda získala dalších 300 milionů dolarů.

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button