Recenze

Recenze Vocolinc PM5: chytrá zásuvka s podporou HomeKit a řadou vychytávek navrch

Chytrá domácnost se stává čím dál skloňovanějším pojmem. A aby také ne, když chytrá dnes může být televize, rychlovarná konvice, difuzér, reproduktory, žárovky, termostat či dokonce toaletní mísa. Přídomek “smart“ navíc už není podmíněn přemrštěnou cenou, jako tomu bylo ještě před několika lety. Chytré vychytávky do domácnosti se staly dostupnou záležitostí, kterou si může dovolit prakticky každý, kdo najde v kapse pár stovek navíc.

Vocolinc PM5

Značný podíl na tom mají také firmy, jako Vocolinc, které se snaží nabízet chytré gadgety s příjemně vyváženým poměrem ceny a výbavy. Ostatně o tom jsme se mohli na vlastní kůži přesvědčit během testování ultrazvukového difuzéru Flowerbud či LED pásku LightStrip LS2. Vocolinc toho má v nabídce ovšem mnohem víc. Když se nám tedy naskytla možnost si proklepnout také jejich chytrou zásuvku Vocolinc PM5, nebyli jsme proti.

Vocolinc PM5: design a zpracování

Po stránce designu jde o klasický adaptér do sítě, který se na první pohled neodlišuje od většiny konkurence. Při bližším ohledání však narazíte na pár detailů, které už tak běžné nejsou. Řeč je o dvojici USB portů (5V, max. 2,4 Ampéru) na horní straně, které lze využít například pro dobíjení smartphonu a další elektrohavěti. Na čele zásuvky pak najdete podsvícené ikonky informující o aktuální stavu a připojení k domácí Wi-Fi síti. Zde se sluší dodat, že Vocolinc PM5 lze připojit pouze na 2,4GHz Wi-Fi, což je ostatně typický rys drtivé většiny chytrých gadgetů do domácnosti.

Dalším prvkem je tlačítko na boční straně, kterým můžete zásuvku manuálně zapnout & vypnout. Praktickou vychytávkou je také noční podsvícení řešené bílou LEDkou, jejíž intenzitu lze plynule regulovat. Zásuvce bych v podstatě vytkl pouze větší rozměry , které mohou v určitých případech vadit.

Vocolinc PM5

Co se týče užitných specifikací, jde o 230V zásuvku (16A), kterou můžete zatížit až 3680W spotřebičem. Vocolinc PM5 utáhne prakticky všechny klasické domácí spotřebiče, které vás napadnou.

Vocolinc PM5

Mobilní aplikace LinkWise a podpora Apple HomeKit

Párování, obsluha a veškeré nastavení probíhá prostřednictvím mobilní aplikace LinkWise. Zde si výrobce zaslouží poklonu za snadné zprovoznění, které je otázkou několika málo minut. Další plusové body si odnáší za jednoduchou integraci do aplikace Domácnost. Zde však veškerá chvála končí. Rozhraní aplikace LinkWise je značně neintuitivní a méně zkušeného uživatele může snadno zmást. Abyste například získali přístup k veškerému nastavení zásuvky, musíte podržet prst na ikoně zařízení – klasické klepnutí pouze vypne či zapne napájení.

Pokud odhlédnu od nešťastně zpracované aplikace, zásuvka nabízí poměrně bohaté možnosti správy. Nastavovat si můžete časové plány, regulovat intenzitu nočního podsvícení či dokonce sledovat spotřebu elektřiny.

V aplikaci lze podrobněji sledovat také (aktuální & dlouhodobou) spotřebu připojeného spotřebiče. Nastavit si lze i cenu za kWh a mít tak přehled o “propálených” financích za elektřinu. Osobně jsem však neměl při ruce jiný referenční měřič a tudíž nemohu objektivně posoudit, nakolik je udávaná metrika přesná.

Vocolinc PM5

Praktické zkušenosti

Přestože mobilní aplikace představuje největší zklamání, do značné míry to zachraňuje nativní podpora protokolu Apple HomeKit. Osobně jsem aplikaci výrobce použil pouze dvakrát, během prvotního zapojení a pro zachycení screenshotů do recenze. Po zbytek času jsem zásuvku ovládal výhradně prostřednictvím aplikace Domácnost na iOS & macOS. Během testování jsem nenarazil na jediné zaškobrtnutí a obecně zásuvka vždy fungovala přesně tak, jak by člověk očekával. V mém případě Vocolinc PM5 ovládá UV žárovku v teráriu pro želvu, kde spíná v naplánovaných časech.

Vocolinc PM5

Dalších využití existuje celá řada. Se zásuvkou tak můžete například proměnit obyčejnou lampičku na chytrou, kterou lze ovládat z mobilu či prostřednictvím hlasových příkazů. Vocolinc PM5 totiž podporuje napojení na asistenty Siri, Amazon Alexa a Google Assistant.

Vocolinc PM5: závěrečné hodnocení

Vocolinc PM5 naplňuje všechny představy o chytré zásuvce. V praxi potěší dvojice USB portů a praktické noční světlo, které oceníte zejména při nočních toulkách po domácnosti. Jinak skvělý zážitek sráží mobilní aplikace, z níž má člověk pocit, jakoby ji dělal student prvního ročníku informatiky. To se naštěstí má již brzy změnit. Při komunikaci s tuzemským distributorem nám bylo nastíněno, že Vocolinc plánuje během letošního roku vydat novou aplikaci, která vyřeší všechny neduhy současné verze.

Vocolinc PM5

Uživatele Apple produktů mohou do té doby těžit z podpory protokolu HomeKit, v němž zásuvka pracuje zcela bezchybně. Vocolinc PM5 je tak skvělou volbou pro všechny hračičky, co si ujíždí na gadgetech do chytré domácnosti.

Vocolinc PM5

7.9

Zpracování

8.0/10

Design

7.0/10

Uživatelský zážitek

7.5/10

Cena

9.0/10

Plusy

 • podpora Apple HomeKit
 • USB porty
 • noční LED podsvícení
 • cena

Mínusy

 • podprůměrná aplikace
 • rozměry zásuvky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

12 Komentáře

  1. Já myslim že naopak. Čim dál víc lidí uvítá pohodlí a přehled. Já třeba nechápu ondoňe, co si nepíšou spotřebu energiií a neporovnávaj a nepracujou s daty. Právě tahle zásuvka je to, co jsem dlouho hledal. Protože třeba změřit odběr třeba mrazáku se skoro nedá, buďto “spí” když je namraženo nebo jede naplno.

 1. Odběr mrazáku jsem měřil cca 3 roky zpátky zásuvku s ukazatelem příkonu, spotřeby atd, ale po roce mě to přestalo bavit a sleduju jen spotřebu 1x za rok na vyúčtování. Koupil jsem chytré světlo do obýváku, do kuchyně, gateway, teploměr atd., ale po par dnech hraní jsem zjistil, ze mě to přestalo bavit a nic zásadního mi to nepřináší.

  1. Já si eviduju celkovou spotřebu týdně. Ale třeba ten mrazák nebo ledničku si chci vysledovat kvůli sluneční elektrárně, co plánuju. Abych to pak neživil zbytečně ze sítě protože by to panely nenakrmily. Koukam, že tohle se dá pořídit za 770 kč i s poštovnym což je sotva 2x tolik co obyč ČB wattmetr do zásuvky.

   1. S ohledem na funkce a možnosti je cena zásuvky nastavena velmi dobře; ostatně to samé platí u všech ostatních produktů od tohoto výrobce. Za mě skvělá volba pro všechny, co si chtějí osahat prvky chytré domácnosti a nechtějí přitom utratit příliš mnoho financí.

 2. Zásuvku už mám 3 den doma a bohužel pár věcí mě nenadchlo. Za prvé – nešla zprovoznit vůbec s Androidim telefonem. Musel jsem vytáhnout nepoužívaný iPhone, stáhnout aplikaci LinkWise a v ní zásuvku oživit. Pak jí Androidí telefon našel, připároval a už na něm funguje. To by mi tolik nevadilo.
  Horší je že aplikace nesmyslně počítá spotřebu. Asi je posunutá o 1 řád takže místo Wh ukazuje kWh a následně i nesmyslnou cen. Na zkoušku jsem jí dal do zásuvky s pračkou. 3x se vypralo prádlo a průběžně jsem sledoval spotřebu elektriky na zásuvce. Bylo to mezi 600W při točení bubnem ke 2200W (chvilku) při nahřívání vody. Jenže apka ukázala spotřebu za ten půlden kolem 4200 kWh a cenu 9 tis kč ! To je pro mě celkem fatální nesmysl. Autorovi apky jsem hned psal ale nevypadá to že by ho to nějak vzrušovalo 🙁 Trochu mi vadí i to jak je vyhodnocovaná denní spotřeba – jen souhrn. mohlo by to ukazovat alespoň sloupce po hodinách jako je to u měsíců nebo roků. Jinak by to byla geniální záležitost. Hlavně nepotřebuje to žádnou další kravinu jako most do wifi sítě nebo reprák s asistentem Apple TV apod.

  1. Ještě bych doplnil po více jak měsíci. Denní spotřebu to ukazuje jen občasně. Prostě v apce vidim sloupce za dnešek a včerejšek, pak třeba 1-2 týdny nic a před tim hodnoty za 7 dní v kuse a pak zase pár dní volno. Takže jediné k čemu to je je wattmetr s výstupem na display telefonu. A jako dálkově ovládaná lampička. Takže celkem k ničemu 🙁

 3. Zásadní problém funkční a bezpečnostní – vypíná pracovní nulu a ne fázi!!! Tudiž spotřebič je stále pod napětím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button