Recenze

Recenze Vocolinc Smart Color LightStrip LS2: chytrý LED pásek se zajímavou výbavou a ještě lepší cenou

Pokud si chce člověk něco začít s chytrou domácností, nejsnazší cestou je pořízení inteligentního osvětlení. Instalace většinou nezabere déle než několik minut a obecně zde není téměř nic, co byste mohli zkazit. Nejpopulárnějším artiklem jsou nejrůznější žárovky a LED pásky, s nimiž lze snadno vyšperkovat obývák, ložnici nebo třeba pracovnu. Učinit tak můžete například prostřednictvím chytrého osvětlení od společnosti Vocolinc, která nabízí i námi testovaný LED pásek Vocolinc Smart Color LightStrip LS2.

Vocolinc LightStrip LS2 je slušně vybavený LED pásek

Jestli mě na Vocolinc LightStrip LS2 něco opravdu zaujalo, tak je to rozhodně lákavý poměr cena & výkon. Za necelých 900 korun dostanete dvoumetrový LED pásek, který nabízí až 16 milionů barev, různé světelné efekty, Wi-Fi (2,4 GHz) a možnost ovládání z mobilní aplikace. Pak je tu ještě podpora protokolu Apple HomeKit, Amazon Alexa a Google Home. To je zkrátka více než férová nabídka, které se mi zpočátku ani nechtělo věřit. Když na internetu narazíte na podobě vybavený LED pásek, jde buď o levnou Čínu, kde bude fungovat půlka věcí, nebo v tom lepším případě zaplatíte dvakrát tolik.

Zní to až moc fajn, takže někde tu určitě bude zrada“ říkal jsem si při čekání na doručení z e-shopu. Nakonec to dopadlo úplně jinak. K tomu ale až za chvíli, nejprve si totiž uděláme zastávku u samotného balení. Vocolinc Smart Color LightStrip LS2 je dodáván v kompaktní krabičce, kde je vše velmi úhledně zabaleno. V jednotlivých boxech najdete kromě LED pásku napajecí adaptér s vypínačem a kolík do zásuvky. Zpracování jednotlivých dílů je na velmi slušné úrovni a vše působí kvalitním dojmem. Jedinou výtku mám pouze k lepidlu na spodní straně pásku, které mi subjektivně nepřišlo kdovíjak silné. Na druhou stranu po pár dnech od nalepení drží pořád dobře a po celé ploše jsem nenašel žádný náznak ztráty adheze.

Mechanický vypínač LED pásku v sobě ukrývá také nezbytnou elektroniku a QR kód pro přidání zařízení do aplikace Domácnost na iOS

Mobilní aplikace je nejslabším článkem

Hlavním obslužným prvkem LED pásku je mobilní aplikace LinkWise. Její grafické rozhraní a vůbec logiku ovládání lze popsat jako takovou menší cestu do minulosti. To ovšem v praxi až tolik nevadí, jelikož aplikaci budete potřebovat pouze k prvotnímu spárování. Celý proces je maximálně intuitivní a velkou pochvalu si LinkWise zaslouží především za automatickou integraci do Apple HomeKit, respektive přidání zařízení do aplikace Domácnost na iOS. Za tohle vážně palec nahoru.

Aplikace LinkWise ne nejslabším článkem, naštěstí to zachraňuje podpora Apple HomeKit a Google Home

Velmi příjemným překvapením jsou také vlastnosti LED pásku. Svítivost až 250 lm je více než dostatečná a to samé lze říci o podání samotných barev. Menší výhradu mám pouze k některým odstínům žluté, což je ovšem problém drtivé většiny LED zdrojů. Integrovaný Wi-Fi modul funguje spolehlivě, byť je třeba mít na paměti, že dokáže pracovat pouze v 2,4GHz pásmu, což je ostatně typická vlastnost všech gadgetů určených do chytré domácnosti.

Za jediný výraznější mínus považuji vysokofrekvenční pískání, které pravděpodobně vychází ze síťového adaptéru. Sice nejde o nikterak rušivý zvuk, ale v určitých momentech, kdy je například v místnosti absolutní ticho, ho můžete zaregistrovat.

Hodně muziky za málo peněz

Jako dlouholetý uživatel chytrého osvětlení Philips Hue jsem si zvykl na vysokou míru sofistikovanosti a komfortu. Můžete se mnou nesouhlasit, ale Philips Hue je zkrátka to nejlepší, co si můžete ze segmentu inteligentního osvětlení pořídit. Ostatní výrobci se snaží o něco podobného, ale většinou to dopadá poněkud neslavně. Je to asi jako když vedle postavíte Rolls Royce a nejnovější Škodu Rapid. Obě auta mají čtyři kola, volant, motor a čtyři sedadla, ovšem jízda v každém z nich nabídne diametrálně odlišný zážitek. Tento příměr však pro Vocolinc Smart Color LightStrip LS2 úplně neplatí.

Výrobci se podařilo udělat velmi kvalitní produkt, který je hodně blízko tomu, co nabízí osvětlení z řady Philips Hue. O to více zamrzí, že zbytek jinak zajímavého zařízení zabíjí podprůměrná mobilní aplikace, která vypadá, jako když vznikla na kroužku programování v indické základní škole. Naštěstí to zachraňuje podpora HomeKit protokolu, díky čemuž vlastní aplikaci LinkWise nebude k ničemu potřebovat. Přes tento přešlap lze Vocolinc Smart Color LightStrip LS2 označit za zajímavý doplněk do chytré domácnosti, který nabídne hodně muziky (nebo spíše světla) za málo peněz.

Vocolinc Smart Color LightStrip LS2

8.4

Zpracování

8.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

8.0/10

Cena

9.5/10

Plusy

  • kvalitní zpracování
  • podpora HomeKit, Amazon Alexa a Google Home
  • snadná instalace
  • cena

Mínusy

  • mobilní aplikace
  • pískání adaptéru

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button