Recenze

Recenze Vocolinc Flowerbud: chytré poupě, co provoní vaši domácnost

Doba smartová

Pojďme si to říct na rovinu – žijeme v době, kdy chytré telefony nosí v kapse každý Franta i jeho babička, automobilový trh zažívá elektrorevoluci, nositelná elektronika vám měří tep, EKG, pohybovou aktivitu, pravidelnost menstruace i pohlavního styku. Pokud doma nemáte chytrou domácnost ovládanou Siri, Alexou či Google Assistant a podlahu vám stále vytírá přítelkyně / manželka, a ne autonomní robot, tak se můžete jít rovnou zavřít do jeskyně a za útlého plápolání ohniště tesat do skály mamuty, protože podle dnešních standardů jste zakrněli v pravěku.

Myslím to samozřejmě s nadsázkou, nicméně jak se říká „pokrok nezastavíš“ a nabídka chytrých zařízení do domácnosti roste jako houby po dešti. Chytré žárovky už každý zná, tím nikomu dech nevyrazíte, stejně tak ani dálkově ovládanými zásuvkami nebo chytrým zámkem; kotel a radiátory ovládá ručně už jen technologický negramota a robotické vysavače jsou na trhu také nemálo let.

Pokud jste se už rozhodli naučit vaši domácnost nějaké nové triky, asi víte že nikdy neskončíte u jednoho zařízení, je to zkrátka jako droga – drahé a návykové. V hlavě vám neustále vrtá smart-brouk a našeptává do ucha: „Kup si chytré rolety, bude to super, nebo GPS obojek na kočku, je úplně jedno že ještě žádnou nemáš, a taky dálkově ovládaný kávovar, ten rozhodně musíš mít!“

Neústupný smart-brouk v hlavě

Přiznám se bez výmluv, že i mně ten smart-brouk nedá pokoj a po vybavení domu chytrým osvětlením v kombinaci systému IKEA TRÅDFRI a Philips Hue, plynového kotle a radiátorů gadgety od Netatmo a chytrého zámku Danalock jsem zas začal uvažovat co bych ještě mohl zautomatizovat. A napadlo mě napojit obyčejnou aromatickou lampu na chytrou zásuvku tak, aby se aktivovala přes HomeKit těsně před tím než dorazím z práce. Velice rychle jsem ale narazil na háček – aby tato kombinace fungovala, muselo by jít o extrémně hloupou aromalampu, která by začala odpařovat okamžitě po zapojení do elektrické sítě (tj. sepnutí chytré zásuvky). Všechny difuzéry, na které jsem narazil, se ale musí aktivovat tlačítkem.

Velice mile mě pak překvapilo když jsem před Vánoci v jednom z Apple resellerů objevil chytrý difuzér Vocolinc Flowerbud, dokonce za velice milou cenu (v době vydání článku se jeho cena pohybuje kolem 1500 Kč). Značka Vocolinc není na trhu smarthome zařízení úplně nováček, už nějakou dobu ji máme na radaru jako konkurenta Philips Hue s velice příjemnou cenovou politikou, v redakci jsme například testovali jejich chytrý LED pásek. Český zástupce této firmy nám do redakce ochotně zaslal na test i difuzér Flowerbud, pojďme se mu tedy podívat na zoubek.

Recenze Vocolinc Flowerbud: rozvíjej se poupátko

Flowerbud v překladu z angličtiny znamená „poupě“, což vysvětluje zajímavý design tohoto difuzéru, který jako by čekal na první jarní paprsky slunce aby se rozevřel v květ. Šasi zařízení je konstruováno z plastu, který ale na dotyk působí překvapivě příjemným dojmem a ani vzhledově nepřipomíná lacinou plastovou hračku z Aliexpressu. Konstrukce se skládá ze dvou hlavních dílů – spodního rezervoáru na vodu s LED osvětlením a malým ultrazvukovým difuzerem, který vodu s případným aroma olejem mění na jemnou mlhu, a horního odnímatelného kuželu s poloprůsvitnou částí, která LED rozptyluje na jemné difuzní světlo a ve svém vrcholu otvorem vypouští generovanou aroma-mlhu.

Zmíněný horní kužel není nijak pevně přichycen závitem či bajonetem, napadá mě tak, že kreativním jedincům s 3D tiskárnou nic nebrání aby jim místo poupěte aroma vypouštěl třeba moudrý Gandalf s dýmkou v puse. Na přední straně hlavní části zařízení s rezervoárem na vodu najdete dvě tlačítka sloužící k ovládání podsvícení a zapínání difuzéru. Na ně ale můžete celkem v klidu zapomenout, přece jste si nekupovali chytrou hračku s podporou HomeKitu abyste ji pak zapínali ručně pomocí tlačítek.

Intenzivní ale prchavá vůně

Nádržka na vodu s objemem 300 ml z mé zkušenosti úplně bohatí stačí na celý den, při non-stop provozu přes noc mi klesla hladina sotva na polovinu. Horší je to s odhadem potřebného aroma. Do vody se přidávají klasické vonné oleje používané například při masáži či aromaterapii ve zdravotnictví, případně si můžete vonný olej koupit i v prodejnách vůní do domácnosti.

Zkoušel jsem přidat i vůni na bázi alkoholu, která se obvykle používá v nádobce s dřevěnými odpařovacími tyčinkami a také to splnilo účel. Zatím jsem jen nedokázal vychytat správné množství přidáváné vonné esence. Ty jsou většinou prodávané v malých lahvičkách a jsou velice koncentrované, takže i po přidání tří kapek do 300 ml vody dokázal Flowerbud během necelé minuty krásně provonět celou místnost o ploše cca 30 m²; nicméně i když jsem do nádržky s vodou přidal večer 10 kapek a nechal difuzer běžet celou noc (cca 7 hodin), zbyl v ní sice ráno ještě dostatek vody, ale už nebylo vůbec cítit aroma ani v místnosti, ani z čerstvě odpařované mlhy. Neberu to ale jako chybu konkrétně Vocolinc, stejný problém bych měl asi s absolutně každým difuzérem, řešením by byla leda integrovaná nádržka na vonný olej s postupným uvolňováním.

Ovládání má své mouchy, na nápravě se ale pracuje

Zatím jsem v recenzi nešetřil superlativy, je na čase upozornit i na věci, které zatím tak úplně vychytané nejsou. Největším trnem v mých očích je oficiální aplikace LinkWise pomocí které se párují a ovládají veškeré gadgety od značky Vocolinc. Pokud nejste dostatečně vytříbení estéti nebo grafici povoláním a nerozbrečí vás grafické rozhraní aplikace, pak si rozhodně začnete trhat vlasy až se ji pokusíte pochopit a ovládat.

Po prvotním přidání zařízení do aplikace se vám na hlavní obrazovce zobrazí nejen právě přidaný Flowerbud, ale i nelogicky jiná homekitová (ZigBee) zařízení, která právě v domácnosti máte. Kliknutím na kulaté tlačítko s popiskem „FLOWERBUD 0D8D4C“ se zařízení jen zapne a vypne a vy tak marně budete proklikávat záložky aplikace a hledat nějaká pokročilá nastavení.

Až po několika dnech užívání, kdy jsem difuzér ovládal jen a pouze přes HomeKit, jsem náhodou objevil, že podržením prstu asi 2 vteřiny na ikonce Flowerbud v aplikaci LinkWise se zobrazí nová obrazovka plná podrobných nastavení a podzáložek, kde lze difuzér nakonfigurovat mnohem podrobněji než přes aplikaci Home v iOS.

Kromě intenzity odpařované mlhy a barvy či jasu LED podsvícení (což jsou jediné věci, které nastavíte přes HomeKit) lze zvolit i za jak dlouho se má zařízení vypnout, nastavit pravidelné zapnutí/vypnutí v konkrétní hodiny i dny týdne, a dokonce i vybrat z jednoho ze tří efektů podsvícení.

Mně osobně se nejvíce zalíbil efekt Flow, kdy LED postupně prolíná 6 vámi vybraných barev dokonce ve vámi vybraném intervalu od 0,3 do 10 vteřin. Absolutně nečekaným a příjemným překvapením pro mě bylo i to, že má Flowerbud vlastní senzor vlhkosti, který se zobrazuje i v přehledu o chytré domácnosti aplikace Home od Applu. Díky němu se umí difuzér nejen zapnout, vypnout a změnit intenzitu odpařování, ale i udržovat nastavenou vlhkost v místnosti a například po dosažení 40% vlhkosti se sám vypne.

Aplikace Domácnost či LinkWise – toť otázka

V aplikaci Home (Domácnost) lze nastavit zda chcete Flowerbud zobrazovat jako jednu položku, u které po klepnutí prstem vyjede stupnice nastavení požadované vlhkosti i stupnice podsvícení s výběrem ze 16 miliónů barev. Případně si můžete nastavit zobrazení ve dvou oddělených tlačítkách, kde jedno ovládá difuzér a druhé LED podstvícení, které se tak tváří v HomeKitu jako nová chytrá žárovka. Obojí můžete nezávisle na sobě zapojit do vašich automatizací ve spojení s dalším příslušenstvím chytré domácnosti.

Nechybí samozřejmě ani možnost světlo i difuzer ovládat hlasem pomocí asistentek Siri, Alexa či Google Assistant. Rozpolcenost ovládání vám ale znovu připomene to, že když si v aplikaci LinkWise nastavíte efekt prolínání barev světla, tak Flowerbud v HomeKitu přestane reagovat na změnu barvy či jasu světla a lze jej jen zapnout a vypnout, případně v aplikaci LinkWise vypnout efekt a barvy i jas zas půjdou ovládat přes HomeKit. V mém případě mi tento bug nevadil, jak jsem psal výše – efekt prolínání různých barev mi vyhovuje více než statické světlo, nicméně nemohl jsem to do recenze nezmínit.

Na obranu Vocolinc musím ale dodat, že jsme se na nedoladěnou appku ptali českého zastoupení firmy a bylo nám sděleno že se již pracuje na nové verzi aplikace, která by měla zmíněné problémy vyřešit a přinést i lepší grafické rozhraní.

Vocolinc Flowerbud: závěrečné hodnocení

Ačkoliv jsem v recenzi zmínil několik chybiček, které se téměř výhradně týkají ovládání přes aplikaci LinkWise, dle odpovědi českého zastoupení Vocolinc by tyto problémy měla vyřešit nová verze aplikace. Zároveň bych rád závěrem podotknul, že celkově na mě produkt zapůsobil velice pozitivně. Za podobnou cenu byste si u konkurenčních firem nekoupili ani HomeKitový přístroj měřící vlhkost ovzduší, natož kombinaci senzoru vlhkosti s difuzérem a chytrým ambientním světlem s podporou HomeKitu a pěknou minimalistickou konstrukcí.

Vzhledem k tomu, že jsem stejně jako kolega Patrik na kvalitní interiérové vůně ve formě odpařovačů s tyčinkami, sprejů či svíček tak trochu vysazený, troufnu si říci, že i mnohé kvalitnější bytové vůně s výdrží nádobky cca půl roku jsou dražší než tento difuzér, do kterého si navíc můžete kupovat vonné oleje s cenou v řádu stovek korun a střídat každý den takovou vůni, na kterou si zrovna vzpomenete.

Jeden z našich čtenářů se v průběhu testování ptal na problémy s připojením k zařízení po výpadku proudu, které se u něj objevily. Já sice doma na výpadky proudu netrpím, nicméně ani při odpojení Flowerbud ze zásuvky a přenášení mezi místnostmi jsem neměl ani jednou problém aby posléze nešel ovládat přes HomeKit či aplikaci LinkWise. Pokud i vy máte nějaké specifické dotazy na Vocolinc Flowerbud, neváhejte se na mě obrátit v komentářích pod recenzí.

Vocolinc Flowerbud

8.5

Zpracování

8.5/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

8.0/10

Cena

9.0/10

Plusy

  • kvalitní zpracování
  • podpora Apple HomeKit
  • integrovaný vlhkoměr
  • cena

Mínusy

  • nedotažená aplikace

Ruslan Botsyurko

Lékař, redaktor, fotograf, DJ, nevyléčitelný perfekcionista a nadšenec do všech možných technologií. Od malička běhám po světě se šroubovákem v ruce a snažím se přijít na to, jak věci kolem mě fungují.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Recenze dobře napsaná, až na detail: V HomeKitu – pokud je zařízení nastaveno společně do jednoho “chlívku” – nelze nastavovat množství generované mlhy, to lze jen v nativní aplikaci LinkWise. V Homekitu lze pouze nastavit hodnotu požadované vlhkosti v místnosti (což je zrovna parametr který mi skoro vůbec nefunguje, ale to se asi taky odvíjí od velikosti prostoru), resp. jen to jestli zařízení (vyvíječ mlhy) bude zapnuto nebo ne. Jak tu vlhkost čidlo měří je mi dodnes záhadou 🙂 Půl den v místnosti s ústředním topením – 35%, venku prší, otevřu okno a hodnota vlhkosti je rázem 25% 😀 Tak snad se to s upgradem FW resp. aplikace spraví.
    Další mojí výtkou je, že zařízení není úplně potichu, resp. je hlučnější než jsem očekával. Na stupeň 5 už slušně hučí, je to slyšet i přes AirPody u filmu. Na stupni 3 jde o takový divný kolísavý zvuk. Na jedničku je to celkem potichu, ale moc to pak nevoní. Přes den v kanceláři ano, tam se to zcela jistě ztratí. Doma v klidu to může být lehce otravující. Zařízení mám tak 4 metry od sebe.

    1. Ano, máte pravdu, v Homekitu se nastavuje požadovaná úroveň vlhkosti, u mě se zvýšením cílové vlhkosti ale i zvýšila intenzita vypařování, nebo jsem z toho měl minimálně takový dojem. Přesnost měření vlhkosti nemám na čem ověřit, k tomu se nedokážu vyjádřit. Nicméně s hlukem jsem problémy neměl, na maximální výkon difuzér lehce pobublává, ale nevadilo mi to ani když jsem ho nechal puštěný přes noc. Každý jsme ale samozřejmě citliví jinak na hluk a dokážu si představit že by to někomu mohlo teoreticky vadit, subjektivně mi ale Flowerbud fakt hlučný nepřipadal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button