FinderNovinkyTipy a triky

Údržba disku

Následující postup je jistě běžně známý, ale proč si jej nepřipomenout…..Pevný disk vašeho Maca potřebuje čas od času trochu té údržby stejně jako běžná domácnost. To znamená utřít prach, porovnat věci v poličce, vyluxovat, vytřít a vyměnit náplň v osvěžovači vzduchu. Tyto činnosti zřejmě provádíte pravidelně a stejně tak by tomu mělo být s údržbou vašeho jablečného disku. Říkáte si proč? I tolik stabilní systém jakým je Mac OS X má své kolečka v soukolí a pokud se nějaké zadrhne může způsobit problémy v podobě potíží se spuštěním aplikací, s otevřením různých složek či různým kolizím systému jako takového.

Pro údržbu disku bude naším vysavačem, utěrkou s leštidlem či mopem Disková utilita, kterou nalezneme v Aplikace – Utility. Po jejím spuštěním se v levé části pracovního okna nachází seznam disků instalovaných ve vašem Macu, včetně všech připojených jednotek. Vybereme disk, jež je nositelem operačního systému a zjistíme v jakém je stavu.

Oprava oprávnění na disku

Stav systémových práv zjistíme tlačítkem Ověřit oprávnění na disku, které spustí vlastní proceduru. Zatržením Zobrazit podrobnosti můžete zobrazit nalezený nepořádek. Po ukončení procedury zjistíme, co je tedy tím nepořádkem a pak následuje úklid, který zahájíme tlačítkem Opravit oprávnění na disku.

Oprava disku

Stejně jako v předchozím případě je postup skutečně jednoduchý. Stav disku zjistíme prostřednictvím tlačítka Ověřit disk. Pokud utilita nalezne nesrovnalosti nabídne opravu prostřednictvím tlačítka Opravit disk. 

Tak a máme hotovo, vaše jablečné uložiště se zase na nějakou dobu leskne jako nové. Stejně jako pravidelně provádíme úklid domácnosti, provádíme údržbu našeho disku, postačí každé dva až tři týdny. Údžbu též provádíme u ostatních pevných disků.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button