Novinky

Továrna Foxconnu je kvůli koronaviru stále zavřená. Co bude dál, neví ani Ming-Chi Kuo

Koronavirus má za několik týdnů na svědomí větší množství životů než taktéž zákeřná nemoc SARS, se kterou se asijské země potýkaly v letech 2002 a 2003. Čínské úřady přijaly drastická opatření, i přesto má však virus nově nazvaný New Coronavirus Pneumonia (NCP) na svědomí už více něž 900 životů a 40 tisíc nakažených. Další tísíce lidí jsou ve vážném, nebo dokonce kritickém stavu. Za aktuální stav může do jisté míry čínský vládní režim, který zpočátku předstíral, že problém nebude tak vážný. Nyní je naopak jasné, že epidemie bude mít značný dopad také na čínskou ekonomiku.

Zbystřit musí i Apple, který si v nejlidnatější zemi světa nechává vyrábět většinu své produkce. Za měsíc by měl navíc představit nový model iPhonu. Zatím není jasné, zda nástupce úspěšného iPhonu SE dorazí včas. Továrny v Číně si totiž musely kvůli obavám ze šíření koronaviru naordinovat delší novoroční prázdniny. O aktuálním stavu v Číně hovoří ve své poslední zprávě určené investorům také vždy skvěle informovaný analytik Ming-Chi Kuo.

Z toho Apple nebude mít radost. Na internetu se objevilo video zachycující makety modelové řady iPhone 12

Muž, jenž je roky považován za nejdůvěryhodnější zdroj zákulisních informací týkajících se Applu, píše o aktuální situaci.Továrna v čínském Čeng-čou je pro Foxconn a potažmo také Apple nejdůležitější. Vyrábí totiž veleúspěšný iPhone 11 a nabíhala zde výroba také iPhone 9 (SE2). Výrobní zařízení mělo výrobu po oslavách nového roku rozjet 2. února. Ve skutečnosti se však otevření zásadně zpozdí ­– minimálně o jeden týden.

Možná podoba iPhonu SE2.

Situaci zachraňuje továrna Pegatronu v Šanghaji, která taktéž produkuje iPhone 11 a připravuje zde také výrobu nových iPhonů. Zde byl totiž závod znovuotevřen už 3. února. Další továrna Pegatronu umístěna v Kchun-šanu, se měla znovu rozjet 10. února. Místo toho ale bude náběh výrobu opožděn o několik dní. Měl se zde vyrábět nástupce iPhonu SE. Situace je aktuálně tak nejistá, že ani Ming-Chi Kuo nedokáže s jistotou povědět, jak se vše bude nadále vyvíjet. Varuje ovšem, že koronavirus by mohl dodávky nových iPhonů zpozdit.

Steve Wozniak nikdy nepřestal být zaměstnancem Applu. Pracuje za symbolický plat

Vraťme se ale ještě na chvíli k Foxconnu. Magazín Nikkei totiž tuto sobotu informoval o tom, že čínské úřady vyhodnotily znovuotevření továrny jako příliš rizikové, a tak jej ještě více oddálily. Číňané ovšem tuto zprávu označili za nepravdivou s tím, že konečný verdikt ještě nepadl. Zdroje obeznámené se situací popisují, že Foxconn lobbuje u místních úřadů, aby výrobu znovu povolily. Tisíce dělníků už se totiž po svátcích vrátily zpět do práce a čekají, až se továrna znovu otevře. Pokud se zahájení výroby ještě více zpozdí, můžeme očekávat výpadky v dodávkách pro Apple.

Zdroj
9to5mac
Štítky

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close