Novinky

Na Titanu by mohl existovat život. Inteligentní bytosti však nečekejme

Podle časopisu Science Advances by se na největším měsíci obíhajícím kolem Saturnu mohl vyskytovat život. Napovídá tomu obrovské množství vinyl kyanidu (odborně akrylonitril) v horní vrstvě atmosféry Titanu, které zpozorovali astronomové observatoře ALMA v Chile. Radioteleskopy v atacamské poušti sloužící k měření různých zdrojů radiových záření, většinou ve velmi chladných oblastech vesmíru, zaznamenaly během své krátké historie už několik úspěchů. V roce 2011 jimi byla pozorována tzv. prachová past a v minulém roce se podílely na měření teplot velkých prachových částic ve vnější oblasti protoplanetárního disku kolem mladé hvězdy.

Takhle nějak by to na Titanu mohlo vypadat. Jezera metanového složení mohou skrývat primitivní život

Zpět ale k aktuálnímu objevu. Vědci tvrdí, že molekuly akrylonitrilu mohou přispívat k tvorbě základních membrán v tamních metanových jezerech. Spolu s faktem, že se na Titanu vyskytují podobné podmínky, jaké panovaly na pravěké Zemi, zde existuje možnost výskytu primitivního života. Jeho rozvinutí však bude, alespoň prozatím, složitější. Zvláště proto, že na Titan dopadá o mnoho méně sluneční energie než na naši mateřskou planetu. I tak je ale relativně překvapivým zjištěním skutečnost, že život ve vesmíru může mít úplně jinou podobu, a to už od úplně základních stavebních látek, než na které jsme doposud mysleli.

NASA zveřejnila první snímky ze sondy Juno. Detailně zachycují rudou skvrnu na Jupiteru

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button