Novinky

Pozemské silnice už Japoncům nestačí? Toyota vyvíjí lunární vůz a míří na Měsíc

“Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.” Tuto, dnes již zpopularizovanou hlášku pronesl americký astronaut Neil Armstrong po prvním výstupu na měsíc a nesmazatelně se tak zapsal do historie celého lidstva. Jako by se při příležitosti padesátiletého výročí prvního člověka na Měsíci roztrhl pytel s nejrůznějšími prohlášeními ohledně “dobývání” vesmíru. Své plány totiž nově představila i japonská národní vesmírná agentura (JAXA – Japanese Aerospace Exploration Agency), která spolu s Toyotou plánuje postavit autonomní vozítko k průzkumu Měsíce.

https://www.youtube.com/watch?v=1kd2nFHAAtU

Rover o velikosti dvou minibusů bude pohánět několik palivových článků, které za přispění solární energie umožní vozítku urazit vzdálenost až 10 tisíc kilometrů, což už je tedy pořádný akční rádius pro průzkum povrchu Měsíce. Tato informace je tak sama o sobě velmi zajímavá. Toyota ale dále vyvíjí novou přetlakovou kabinu, která oproti dnešním standardům nabídne dostatek místa pro dvoučlennou posádku (cca 13 metrů čtverečních). Několikatýdenní pobyt na povrchu přirozené družice Země by se tak měl stát značně snesitelnějším. A na kdy se tento ambiciózní výlet plánuje? Podle zástupců JAXA a Toyoty by vše mělo proběhnout nejpozději v roce 2029. Nezbývá tedy než čekat, jestli se tyto smělé cíle podaří přetavit ve skutečnost.

Blue Origin chce být lídrem na poli vesmírných společností. Co všechno připravuje?

Zdroj
Engadget

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button