Novinky

FBI zatkla zaměstnance Applu, který pro Číňany ukradl tisíce tajných dokumentů

Vynášet od svého zaměstnavatele obchodní tajemství se rozhodně nevyplácí. O tom se mohl přesvědčit jeden ze zaměstnanců Applu, kterého nyní kvůli předávání tajných dokumentů do zahraničních rukou stíhá FBI. Obžalovaným je čínský občan Jizhong Chen, který měl podle FBI vynést tisíce obchodních dokumentů. Muž kradl tajemství týkající se vývoje samořiditelného automobilu od Applu.

Jedna z vizualizací připravovaného elektromobilu od Applu.

Příběh Jizhong Chena začal v polovině loňského roku, když byl ve firmě zaměstnán jako hardwarový inženýr. Vlnu podezření mezi ostatními kolegy Číňan vyvolal tím, že při své práci na projektu pořizoval fotografie. Z tohoto důvodu Apple přistoupil na prohlídku jeho smartphonu, ve kterém byly nalezeny další dvě tisícovky dokumentů chráněných obchodním tajemstvím. Mezi nimi nechyběly manuály, schémata a diagramy. Chen se kromě místa v Applu ucházel také o práci u jedné čínské společnosti, která se rovněž zabývala vývojem autonomních technologií. FBI muže zatkla den předtím než se měl vrátit zpátky do Číny. 

Komentář: Zneužití chyby ve FaceTime ze strany hackerů by bylo velmi složité, tvrdí bezpečností odborník

Titan už je nejspíš minulostí

Snaha Applu o stvoření vlastního elektromobilu, jež vešla ve známost jako projekt Titan, začala v roce 2014. První roky se mělo za to, že Apple za svými zdmi vyvíjí vozidlo od základu. Později se ale začalo mluvit spíše o tom, že kalifornská značka využije technologie některého ze zavedených výrobců a zaměří se místo toho na oblast softwaru. Poslední zprávy však naznačují, že ani vývoj softwaru pro samořiditelná auta nevypadá dobře. Na začátku ledna měl totiž výrobce iPhonů rozdat výpovědi dvěma stovkám zaměstnanců, kteří na projektu pracovali. Někteří z nich však našli práci v jiném oddělení firmy. To znamená, že tým byl buď zcela rozpuštěn nebo prošel drastickým zeštíhlením. Apple se na toto téma tradičně nevyjadřuje a uvádí jen obecné informace. 

Zdroj
BI

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button